Integration of dolmuş as a paratransit mode to the existing public transport network: Ankara example
Bir ara toplu taşıma türü olarak dolmuşun mevcut toplu taşıma ağına entegrasyonu: Ankara örneği
  1. Tez No: 442123
  2. Yazar: BAŞAR ÖZBİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELA BABALIK SUTCLIFFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Son yıllarda, büyümekte olan ekonomilerin en önemlilerinden biri olan Türkiye'de ekonomik gelişime paralel olarak toplu taşıma teknolojisinde ve kapasitesinde dikkate değer bir gelişme olmuştur. Çeşitli toplu taşıma sistemlerinin gelişimi, bu çeşitli ulaşım türlerinin verimliliğini arttırmak için birlikte planlanması ve işletilmesi anlamına gelen entegre ulaşım sistemleri ihtiyacını beraberinde getirmiştir. Entegre toplu taşıma, katlanarak artan özel araç kullanımı ile yarışabilir, cazip bir toplu taşıma alternatifi kurmak için de gerekli hale gelmiştir. Türkiye'deki büyükşehirlerde entegre ulaşım ile ilgili her projede bir ara toplu taşıma türü olan dolmuşun yaratacağı sorunların farkında olunmalıdır çünkü birçok büyükşehirde kayda değer oranlarda yolcu taşımasından dolayı en önemli ulaşım türlerinden biri olan dolmuş olmadan tamamıyla entegre bir sistem kurulması mümkün değildir. Ancak, bir ara toplu taşıma türü olarak dolmuşun toplu taşımada ve özellikle kullanıcılar açısından erişimde rolüne dair daha iyi bir kavrayış geliştirmek, ayrıca ara toplu taşıma türlerinin varlığının -entegrasyonu rotalarda, servislerde ve ücretlerde zorlaştırdığından- toplu taşıma hizmet kalitesinde çıkardığı sorunları değerlendirmek ve bu sorunların kullanıcıların erişimini nasıl etkilediğini öğrenmek oldukça önemlidir. Ara toplu taşıma işletmelerinin değerlendirilebilmesi için, örnek saha özelinde bir yaklaşım gereklidir; çünkü her bölge kendine özel eğilimlere ve sosyal dinamiklere sahiptir. Bir ara toplu taşıma türü olan dolmuş ile ilgili kullanıcı algısını ve memnuniyetini değerlendirmek için Kasım 2014 ve Mayıs 2015 aylarında ODTÜ kampüsünde“ODTÜ Yerleşke ve Ulaşım Anketi”adıyla, tür seçimi ve dolmuş ile ilgili sorular da içeren bir dizi anket çalışması yapılmıştır. Anketler kapsamında, 623 kullanıcı ile görüşülmüş ve bu anket verileri dolmuşun kullanımı, kampüse erişimde rolü, diğer toplu taşıma türleriyle ilişkisini anlamak ve mevcut toplu taşıma ağına –hem rota hem de bilet entegrasyonunu dikkate alarak- olası bütünleştirme önerileri geliştirmek üzere analiz edilmiştir. Bu çalışmada amaçlanan, Ankara örneğinde tüm ulaşım hizmetlerinin önemli bir kısmını bünyesinde toplayan dolmuş ile ilgili kullanıcıların algısını araştırmak ve ulaştırma ağı içerisinde dolmuşun geleceğine dair olası senaryolar önermektir.
Özet (Çeviri)
In recent years, as one of the most important examples of the emerging economies, in Turkey, there has been a significant development in public transport in terms of technology and capacity parallel to economic development. Development of various public transport systems brought along the need for integrated transport systems, i.e. the planning and operation of different transportation modes together to increase the efficiency. Integrated public transport is also a necessity to create an attractive transit alternative, which is competitive to the exponentially increasing private car usage. Any project for an integrated transport system in metropolitan cities of Turkey must recognize the challenges of dolmuş, a paratransit system, without which the creation of a fully integrated system is not possible since it is one of the most important transportation modes, carrying significant shares of passengers in most of the metropolitan cities. However, it is important to provide a better understanding of the role of paratransit mode dolmuş in public transport and accessibility particularly from user's perspective and to analyze whether the presence of paratransit modes create challenges for public transport service quality by hindering integration in routes, services and fares; and to find out how these affect the accessibility of users. For the evaluation of the paratransit operations, a case specific approach is needed because; each locality has its own tendencies and social dynamics. In order to understand the user perception and to evaluate the user satisfaction about the paratransit mode dolmuş, a survey study, including questions on mode choice and dolmuş, was conducted in METU Campus in November 2014 and May 2015, named as“METU Campus and Transportation Survey”. Within the context of the survey study, 623 users were interviewed and depending on the results, survey data was analyzed with a view to understand the usage of dolmuş, its role in campus accessibility, its relation with other modes, and to formulate proposals for integrating dolmuş into the rest of public transport operation by considering both route and fare integration. The aim of this study was to investigate the perception of users about dolmuş, which embodies a high share of the total public transport services in the case of Ankara and to propose possible scenarios for the future of dolmuş in the transportation network.