Elektrikli toplu taşıma aracının modellenmesi ve optimizasyonu
An electric public transportation vehicle modelling and optimization
  1. Tez No: 571955
  2. Yazar: GOŞENAY ZEYNEP AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN ÖZENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son yıllarda otomotiv sektöründeki emisyon sınırlarının günden güne daralması otomotiv endüstrisinin gelişiminde en büyük rolü almaktadır. Daralan sınırlar endüstriyi temiz ve sürdürülebilir enerjiye ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Özellikle büyük şehirlerin yoğun trafiğinde sıkça görülen yolcu taşıyan araçların oluşturduğu egzoz hava kirliliğinin en büyük faktörlerinden biri haline gelmiştir. Bu alanda popülasyonu oldukça yüksek şehirlerde emisyon gazlarının tehdidi oldukça büyük bir konuma gelmiştir. İstanbul gibi yoğun ve trafik sorunu başlıca sorun olan şehirlerde temiz ve sürdürülebilir bir ulaşım konseptinin gerekliliği aşikardır. Tez çalışması sıkça kullanılan toplu taşıma aracı olan dolmuşun elektrifikasyonu ve bunun optimizasyonu üzerine yoğunlaşmaktadır. Oluşturulacak konseptin eski dizel araçlara göre enerji tasarrufu ve karbondioksit salınımı farkları incelenerek elektrikli araç konseptinin artı ve eksileri incelenmiştir. Tezin metodolojisi sıkça kullanılan konvensiyonel dizel bir minivan dolmuşun gerçek hız ve yol profilini kullanarak elektrikli ve dizel araç modelini oluşturmak ve yol koşullarını simüle etmeye yöneliktir. Bu anlamda gerçekle Elektrikli araç konsepti için birkaç opsiyon geliştirirerek en uygun konseptin bulunması amaçlanmıştır. Elde edilmesi planlanan kazanım elektrikli aracın İstanbul gibi trafik ve yol koşulları açısından zorlu bir şehir için entegrasyonunu durumunu incelemektir. Bu araştırmanın asıl çıktıları elektrikli aracın enerji tüketimi ve karbondioksit salınımına katkılarının incelenmesidir. Geliştirilen modelin gelecekteki amacı mümkün olduğunca gerçeğe yakın ve geliştirilebilir bir model haline getirilip farklı koşullar ve farklı amaçlar için bir referans haline gelmesidir.
Özet (Çeviri)
In recent years exhaust gasses pollution became one of major problems on air pollution in highly populated cities.Emission gasses became the biggest threat community health who lives in these cities. It is seen that an clean and sustainable mobility concept necessity in the big cities which has congested traffic like Istanbul. Thesis focuses on electrification and optimization of frequently used minivan public transportation ,dolmus, as a new EV concept for Istanbul. Evaluated concept has compared with conventional diesel vehicles as energy consumption and carbondioxide release results by EV and conventional vehicle model simulations. According to results the new EV concept investigated in detail as pros and cons. Thesis methodology is realizing simulation for conventional diesel vehicle and EV model with real speed and road datas from dolmuses. In this sense a few EV options developed to find out most suitable concept for dolmus. The aimed acquisition is investigating electric vehicle integration posibleness as mean of transportation in such has city that that has worst case road conditions like İstanbul.Research outputs were evaluated as energy consumption and carbon dioxide release reductions. The developed EV model has aimed to be a Referansfor further EV concepts for various conditions and purposes.