Multi-temporal water extent analysis of a hypersaline playa lake using landsat imagery
Bir hipersalin playa gölünün landsat görüntüleri ile zamana bağlı su sınırı değişiminin analizi
  1. Tez No: 442130
  2. Yazar: ECENUR CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY KAMİL YILMAZ, PROF. DR. MEHMET LÜTFİ SÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İç suların ayırt edilmesi uzaktan algılamanın temel uygulamalarından biri olmuştur. Bazı durumlarda bu ayırt etme direk görsel yorumlama ile elde edilebilir. Ancak hipersalin sığ göller söz konusu olduğunda, göl tabanında bulunan yüksek albedolu tuz katmanı görsel yorumlamayı olumsuz etkiler ve ileri çalışmalar gerektirir. Tuz Gölü, hipersalin sığ bir göldür ve Türkiye'nin en büyük ikinci gölüdür. Göl su sınırlarındaki zamansal ve mekansal değişimler; tuz üretimi, göl su bütçesi, kuraklık ve aşırı kullanım konuları da dahil olmak üzere hem ekonomik hem de hidrolojik olarak önemlidir. Bu çalışma, Landsat 5 TM ve Landsat 7 ETM+ görüntülerinden elde edilen tek bantlı eşik değerlerini ve çok bantlı indeksleri kullanarak Tuz Gölü su sınırının zamansal ve mekansal değişimini araştırmaktadır. Landsat görüntülerinden göl su sınırının elde edilebilmesi için Normalize Edilmiş Su Farklılık İndeksi (NDWI), Modifiye Normalize Edilmiş Su Farklılık İndeksi (MNDWI), Otomatikleştirilmiş Su Çıkarma İndeksi (AWEI) ve Tasseled Cap Nemlilik indeksi (TCW) dahil olmak üzere uydu kaynaklı farklı indekslerin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Yapılan analizler tabanı tuz katmanı ile kaplı olan bu gölde ıslak/kuru piksellerin ayırt edilmesinde NDWI'nın diğer test edilen indekslerden daha üstün olduğunu işaret etmiştir. NDWI eşik değerlerinin belirlenmesi ile Tuz Gölü'nün su sınırlarının yıllık ve mevsimlik değişimleri belirlenmiş ve sonrasında yağış ve rüzgar gibi hidro-meteorolojik değişkenlerle ilişkilendirilmiştir. En güçlü bağlantı göl su sınırı ile yıllık yağış arasında gözlemlenmiştir. Buna ek olarak, göl su sınırının zaman serisi olarak incelenmesi gölün tutarlı olarak Kuzey'den Güney'e doğru kuruduğunu göstermiştir. Kuruma şablonu bölgede yaygın olan Kuzey yönlü rüzgarlar ile ilişkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Distinguishing inland water bodies from satellite imagery has always been one of the main practices of remote sensing. In some cases this differentiation can directly be obtained by visual interpretation. However, in case of hyper-saline playa lakes, presence of high albedo salt crust in the lake bed hampers visual interpretation and requires further attention. Lake Tuz is a hypersaline playa lake which is ranked as the second largest lake in Turkey. Spatio-temporal changes in lake water extent is an important issue both economically and hydrologically including salt production, lake water balance, drought and over-exploitation issues. This study investigates the spatio-temporal changes in Lake Tuz water extent using single-band thresholding and multi-band indices extracted from Landsat 5 TM and Landsat 7 ETM+ images. The applicability of different satellite-derived indices including Normalized Difference Water Index (NDWI), Modified NDWI (MNDWI), Automated Water Extraction Index (AWEI) and Tasseled Cap Wetness (TCW) were investigated for the extraction of lake water extent from Landsat imagery. Our analysis indicated that, NDWI is superior to other tested indices in separating wet/dry pixels over the lake bottom covered with salt crust. Using a NDWI thresholding procedure, the annual and seasonal variation in the Lake Tuz water extent were determined and further linked to hydro-meteorological variables. The strongest link with lake extent was observed with annual precipitation. Moreover, time series investigation of the lake extent indicated that the lake dries consistently from North to South. The drying pattern can be related with the prevailing northerly winds.