Derivation of site-specific uhs based on simulated ground motions and its parametric effects on building fragility
Sentetik yer hareketleri ile sahaya özel sabit tehlike spektrumu çıkarılması ve bina kırılganlık eğrileri üzerindeki parametrik etkileri
- Tez No: 442139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN, PROF. DR. MURAT ALTUĞ ERBERİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Sismik talep tahmini, yapısal sismik tasarım ve analiz için gereklidir. Gerçekçi bir şekilde yapıların sismik hasarını tahmin etmek için, güvenilir yer hareketi elde etmek önemlidir. Yer hareketi simülasyon metodolojileri seyrek veri kaydı ve kıt ağları olan bölgelerde, sismik taleplerini tahmin etmek için fiziksel bir yaklaşım sağlamaktadır. Bu tez, iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, stokastik olarak oluşturulan deprem katologu ile sentetik yer hareketlerine dayanarak Erzincan bölgesi için sahaya-özel sabit tehlike spektrumu çıkarılmıştır. Monte Carlo simülasyon yöntemi depremlerin zamansal ve mekansal dağılımını tanımlamak için kullanılmıştır. Depremlerin magnitüd dağılımı ise Gutenberg-Richter magnitüd-tekerrür ilişkisi ile türetilmiştir. Yer hareketleri oluşturmak için, stokastik nokta kaynak ve sonlu fay simülasyon yöntemleri uygulanmıştır. Yakın saha ileri yırtılma-yönü ve zemin büyütme fonksiyonları etkileri, önerilen sabit tehlike spektrumu üzerinde incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise, önerilen sismik tehlike değerlendirmesinin etkisi yapısal tepki ve kırılganlık üzerine çalışılmıştır. İlk bölümde seçilen yer hareketleri, tek serbestlik dereceli sistemlerin zaman tanım alanında nonlineer analizi için uygulanmıştır. Tek serbestlik dereceli sistemleri Erzincan'da tipik az ve orta katlı binaları temsil edecek şekilde geliştirilmiştir. Yapı gruplarının kırılganlık eğrileri talep tahmini modellere dayanarak hesaplanmıştır. Kırılganlık eğrileri üzerinde saha koşulları, yakın saha ileri yırtılma-yönü etkisi, detaylı yerel zemin koşulları ve yapısal değişkenlik etkileri araştırılmıştır. Önerilen yöntem, az veriye sahip olup yer hareketi tahmin denklemlerinin yeterli olmadığı bölgeler için alternatif bir yaklaşımdır. Önerilen yöntem, fiziksel özellikler ve karmaşık sismik parametrelere göre bölgesel sabit tehlike spektrumu üretir. Türetilmiş sabit tehlike spektrumu çoğunlukla klasik olasılıksal sismik tehlike analizinin doğasında olan büyük belirsizlikten dolayı, klasik olasılıksal sismik tehlike analizinden daha küçük yer hareketi değerleri vermektedir. Yakın saha ileri yırtılma-yönü ve ayrıntılı yerel zemin koşullarının etkileri pratik bir şekilde sismik tehlike ve bina kırılganlık üzerinde incelenir. Ayrıca, bu çalışma kırılganlık eğrilerini incelemek için bölgesel özelliklere dayalı tam bir sentetik yer hareketi veritabanı sağlar.
Özet (Çeviri)
Estimation of seismic demands is essential for the purpose of structural seismic design and analyses. It is significant to obtain reliable ground motion amplitudes to estimate seismic damage on structures in a realistic manner. The ground motion simulation methodologies provide a physical approach to estimate seismic demands in the regions with sparse recording data and scarce networks. This dissertation consists of two main parts: In the first part, site-specific uniform hazard spectrum (UHS) of Erzincan region in Eastern Turkey is derived based on a stochastically-generated earthquake catalog and simulated ground motions. During the generation of the catalog, Monte Carlo simulation methodology is employed to determine spatial and temporal distribution of events. The magnitude of each event is obtained through Gutenberg-Richter recurrence relationship. Stochastic point-source and finite-fault simulation methodologies are used to calculate ground motion amplitudes. The effects of near-field forward directivity and alternative site amplification functions are studied on the proposed UHS. In the second part, the effect of proposed seismic hazard is studied on structural response and fragility. The selected ground motions from the first part are applied for nonlinear time history analyses of equivalent single degree freedom systems (ESDOF). ESDOF systems are developed such that they represent typical low-rise and mid-rise residential buildings in Erzincan. Fragility curves of building groups are then calculated based on demand predictive models. The effects of site conditions, near-field forward directivity, alternative site amplification functions and structural variability are studied on fragility functions. This study is an alternative approach to estimate seismic hazard for the regions with sparse data in which ground motion prediction equations (GMPE) may not be adequate. The proposed approach produces a regional UHS based on physical properties and complex seismicity parameters. The derived UHS mostly yield lower ground motion amplitudes than classical probabilistic seismic hazard analysis (PSHA) due to large aleatory variability inherent in PSHA. The effects of near-field forward directivity and detailed local site conditions are investigated on seismic hazard and building fragility in a practical manner. Additionally, this study provides a complete simulated ground motion database based on regional characteristics which are applied to perform sensitivity analyses of fragility functions to seismicity parameters.