Numerical analyses of flow characteristics in the vicinity of spillway aerators
Dolusavak havalandırıcılarının civarında akım karakteristiklerinin sayısal yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 442143
  2. Yazar: CAN KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALİA EKİN TOKYAY SINHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dolusavak havalandırıcıları, orta ve yüksek debili akımların geçmesi planlanarak tasarlanmış dolusavaklarda bulunurlar. Havalandırıcıların amacı yüksek hızlı akımlarda oluşabilecek kavitasyon hasarını önlemektir. Bu havalandırıcıların tasarımları çoğu zaman fiziksel modellere ve deneysel sonuçlara dayandırılarak yapılmıştır. Günümüzde gelişmiş sayısal hesap yöntemleri, havalandırıcı etkilerinin Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) kullanılarak analiz edilmesini mümkün kılmıştır. Bu gelişmeler sonucunda sonlu hacimler tekniği kullanılarak bu gibi akımların 3 boyutlu sayısal modellerinin yürütülmesi sağlanmıştır. Bu çalışmada türbülans yakınsaması için k-ε model, hava-su arasındaki etkileşimi gözlemlemek için ise Akışkan Hacimleri Yöntemi (VOF) kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı dolusavak üzerindeki bir basamağın tabanına konumlandırılacak olan dairesel havalandırıcıların akım ve yapı üzerindeki etkilerini gözlemlemektir. Bu sebeple tek eğimli (tan(θ)=0.3) ve tek basamağa sahip bir dolusavak modeli inclenmiştir. Akım bu basamağa küçük bir rampa olan saptırıcıdan geçerek giriş yapmaktadır. Bu saptırıcının açısı çalışmadaki değişkenlerden birini oluşturmaktadır. İki adet farklı açıya sahip rampalar oluşturulmuş ve rampa olmaması durumu da incelenerek karşılaştırmalar yapılmıştır. Dolusavaktaki akım debisi, havalandırıcıların adedi, boyutları ve dizilimler ile Froude sayısı bu çalışmadaki diğer değişkenlerdir. Havlandırıcılardan geçen akımın jet uzunluğu, hava alma mekanizması ve ortalama akım yapısı incelenmiştir. Sayısal simülasyonlar doğrultusunda jet uzunluğu ve fonksiyonu arasında doğrudan bir bağıntı olduğu gözlenmiştir. Havalandırıcı dizilim şekillerinin akımın havalandırılmasında önemli bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte daha büyük alana sahip havalandırıcıların daha sık olarak yerleştirilmesinin kanal tabanındaki havalandırmaya etkisi olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca simülasyonlar sonucu, jetin kanala çarpma noktasından sonra, akım içerisindeki hava konsantrasyonunun akım yönünde logaritmik bir düşüş sergilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Spillway aerators are used in the spillways that are designed to carry medium to high discharges during their operation. Aerators are aimed to reduce the risk of cavitation in these high velocity flows. Most of the time, design of these aerators are based on physical models and experimental results. However, with the advancement in computational resources, it became possible to analyze the effect of aerators using computational fluid dynamics (CFD). To this end, three-dimensional numerical simulations of such flows are conducted using finite-volume techniques. In this study the k-ε model is used for turbulence closure and the air-water interface tracking is made possible using Volume of Fluid (VOF) method. The aim of the study is to quantify the effect of submerged circular aerators located at the bottom of a stepped spillway to the flow structure in general. A single sloped (tan(θ)=0.3) spillway with single step is considered in the study. The flow enters the step over a small ramp called a deflector. The ramp angle is considered as one of the variables in the test cases. Two different ramp angles are considered and the results are compared to a step without any ramp. Discharge of the flow over the spillway, the aerator number, size and position with respect to one another, Froude number are considered as other variables in the study. The jet-length, amount of air-entrainment, average flow structure after the step are investigated. Through numerical simulations a direct relation between jet-length and is observed. Varying the location of the aerators over the step do not change the overall aeration significantly. However, larger diameter aerators that are placed closely together might affect the air concentration near the channel bed. A logarithmic decay of air concentration in the streamwise direction after the reattachment point is observed through simulations.