Syntheses of benzotriazole based conjugated polymers for organic light emitting diode and organic solar cell
Organik ışık yayan diyotlar ve organik güneş pilleri için benzotriazol içeren konjuge polimerlerin sentezi
  1. Tez No: 442144
  2. Yazar: İPEK ÖNK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇIRPAN, DOÇ. DR. YASEMİN UDUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde, sera gazı konsantrasyonunun önemli ölçüde artmasından dolayı dünya ısınıyor ve insanlar büyük bir enerji probleminin eşiğindeler. Bu etkiyi azaltmak için, düşük çalışma voltajlarının enerji tüketiminin azalmasına yardım etmesinden dolayı, OLED cihazları önem kazanmıştır. Sonuç olarak, OLED'lerin keşfi düz panel ekran ve katı hal aydınlatmada yeni bir çağ açmıştır. Güneş enerjisi kullanılarak elektrik elde edilebildiğinden, yeşil enerji kaynaklarının en güçlü adayı güneş enerjisidir. Bu bağlamda, polimer ışık yayan diyot ve organik güneş pili cihazları yapılmıştır. Bu çalışmada, kimyasal yöntemle benzotriazol ünitesi içeren ve selenofenenin köprü bileşiği olarak kullanıldığı yeni polimerler Suzuki kenetlenme reaksiyonu ile sentezlenmiştir. Polimerlerin yapıları NMR ile belirlendi ve moleküler ağırlıkları GPC yöntemiyle incelendi. ITO/PEDOT: PSS/polimer/LiF/Al cihaz yapısına sahip yeni sentezlenmiş polimerlerle üretilmiş OLED'lerin karekteristik özellikleri belirlendi ve turuncu renk gözlemlendi. Luminans değerleri P1 için 6608 cd/m2 ve P2 için 2540 cd/m2 olarak belirlendi. Parlaklık verimi, P1 için 8.0 V'da 0.95 cd/A ve P2 için 9.5 V'da 0.27 cd/A olarak bulundu. P2'nin fotovoltaik özellikleri ITO/PEDOT:PSS/P2:PC71BM/LiF/Al yapısındaki cihaz kullanılarak incelendi. P2 ile yapılan organik güneş pili çalışmalarında en iyi performans AM 1.5 G aydınlatma (100 mW/cm2) altında Voc değeri 0.86 V, Jsc değeri 4.32 mA/cm2, doluluk oranı 47.0% ve PCE değeri 1.75% olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Nowadays, people are on the edge of huge energy problem since the concentrations of greenhouse gases are dramatically increased and it causes the greenhouse effect that lead to warming of the Earth. In order to lessen the effect, OLED devices gain importance since they help to decrease the energy consumption because of its low driving voltage. Therefore, the discovery of OLED ushered a new epoch for flat panel displays and solid state lighting. The most powerful candidate of green energy source is the solar energy because electricity is generated by using sun light. In this manner, polymer light emitting diode and organic solar cell (OSC) devices were constructed. In this study, benzotriazole based conjugated polymers containing selenophene as π bridges were coupled with fluorene and carbazole via Suzuki condensation reaction. The structures of polymers were verified with NMR and molecular weights of polymers were determined via GPC. OLEDs with an ITO/PEDOT:PSS/polymer/LiF/Al configuration was constructed by using newly synthesized polymers and orange color was observed. Luminance values were determined as 6608 cd/m2 for P1 and 2540 cd/m2 luminance for P2. Luminous efficiencies were 0.95 cd/A for P1 at 8.0 V and 0.27 cd/A for P2 at 9.5 V, respectively. Photovoltaic properties of P2 were investigated using ITO/PEDOT:PSS/P2:PC71BM/LiF/Al device configuration. The best performance of P2 based OSC device showed a Voc 0.86 V, a Jsc of 4.32 mA/cm2, a fill factor (FF) of 47.0 %, and a PCE of 1.75% under standard AM 1.5 G at 100 mW/cm2.