Erişkin çağa kadar opere edilmemiş tek taraflı komplet primer ve sekonder damak yarıklılarda yüz gelişimi ve erken yaşta yapılan damak yarığı onarımlarının yüz gelişimine etkisi
  1. Tez No: 44215
  2. Yazar: ALİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Damak yarıklarının yüz gelişimi üzerine olan etkileri ve damak yarığı onarımlarının yüz gelişimi üzerindeki olumsuz etkileri üzerinde birçok araştırma yapılmasına rağmen, bu konudaki tartışmalar halen devam etmektedir. Damak yarığı anomalisinin bizzat yüz gelişimine olan etkisini inceleyebilmek için, yüz gelişimi tamamlanana kadar tedavi görmemiş damak yarıklı kişiler üzerinde araştırma yapılmalıdır. Gelişmiş ülkelerde bu yaşa kadar tedavi görmeyen damak yarıklı hasta bulmak son derece güç olduğundan bu tür bir araştırma yapmak imkansız olmaktadır. Bu noktadan hareketle, damak yarığı anomalisinin ve cerrahi onarımın yüz gelişimi üzerindeki etkilerini ayrı ayrı değerlendirebilmek için erişkin yaşa kadar öpere edilmemiş tek taraflı komplet primer ve sekonder damak yarıklı 9 erişkin erkekte ve 8 yaş öncesi (ortalama 3,4 yaş) damak yarığı onarımı görmüş tek taraflı komplet primer ve sekonder damak yarıklı 9 erişkin erkekte frontal sefalometri, yan sefalometri, ve dental alçı modelleri üzerinde çalışıldı. Elde edilen sonuçlar 9 kişilik damak yarığı bulunmayan aynı yaştaki erişkin erkeklerden elde edilen verilerle karşılaştırıldı. Dental ark genişliklerinde daralma ve medial orbital kenarlar arasındaki mesafenin artması haricinde öpere olmamış grup ve kontrol grubu sonuçlarının birbirine benzer olduğu görüldü. Öpere olmuş grupta ise en belirgin farklılıkların maksiller kompleks verilerinde olduğu, dental ark genişliğinin daha dar ve maksiller retrüzyon nedeniyle yüz konveksitesinin azalmış olduğu bulundu. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY Though there are numerous reports studying the effects of cleft palate on facial growth and the ominous effects of surgical repair on facial development, controversy on this subject is still exist. The true effects of cleft palate anomaly can be determined only in individuals with cleft palate who received no treatment until the facial development is completed. Since it is difficult to find individual with cleft palate no received any treatment until adult age in developed countries, it has been impossible to make investigation like this. From that point, to evaluate the effects of cleft palate anomaly and surgical repair on facial development separately, frontal cephalometry, lateral cephalometry and dental cast models were studied in 9 unrepaired adult males with complete unilateral primary and seconder cleft palate and in 9 adult males with complete unilateral primary and secondary cleft palate repaired before age of 8 (mean age were 3,4). Results were compared wiyh the values of 9 noncleft adult males at the same age group. The results of the comparisons between the unrepaired group and the healty control group were similar except decreased dental arch width and increased distance of medial orbital ridges in unrepaired group. In the operated group, the most significant differences were found in the values of maxillary complex in which dental arch widths were narrower and because of the retruded maxilla facial convexities were decreased. 37