Zigoma fraktürlerinin tedavisinde rijid fiksasyonun yeri
  1. Tez No: 44214
  2. Yazar: HALUK DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Zigomatik kompleks kırıklarının tedavisi oldukça güç ve tartışmalıdır. Bu çalışmada GATA plastik ve rekonstrüktif cerrahi kliniğinde Haziran 1993-Temmuz 1995 tarihleri arasında zigomatik kompleks kırığı nedeniyle açık redüksiyon ve rijid internal fiksasyon yöntemi ile tedavi edilen 43 hasta değerlendirildi. Operasyon sonrası yapılan 6 ay-2 senelik takiplerde 8 olguda komplikasyon (%18.6) tespit edildi.Zigomatik kompleks kırıklarının tedavisi ; ilk insizyondan başlayıp, son dikişe kadar tedavinin her evresinde büyük dikkat gerektiren tekniğe oldukça bağımlı bir tedavidir. Bu nedenle zigomatik kompleks kırıklarının tedavisinde komplikasyon oranım azaltmak ve ideal bir sonuç elde etmek için ; erken girişim, tam bir peroperatif değerlendirme ve tekniğin kusursuz olarak uygulanması şarttır. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY The method in management of fractures of zygomatic complex is difficult and choice of technique is controversial. In this study, 43 patients on whom open reduction and miniplate rigid fixation was performed in Plastic and Reconstructive Surgery Department at Gtllhane Military Medical Faculty were evaluated. During follow - up period between June 1993- July 1995, complication was seen in 8 cases( % 18.6). The management of fractures of zygomatic complex is quite difficult and heavily dependant on which technique is being used. To reach optimal improved results and decreased complication rate ; a) early definitive treatment, b) precise evaluation of case peroperatively and, c) performance of the surgical technique strictly. 50