Erişkin immün yetmezlikli bireylerde çalışma durumu ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Determination of employment status and health-related quality of life in adults with immunodeficiencies
  1. Tez No: 826391
  2. Yazar: SARPCAN MADEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEL ÇALIK BAŞARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Primer immün yetmezlikli bireyler tanı ve tedavi yöntemlerinin gelişmesi sonucunda önemli ölçüde erişkin çağa ulaşmaktadır. Akkiz immün yetmezlikli bireyler ise önemli ölçüde üretken yaş grubunda yer almaktadır. Erişkin immün yetmezlikli bireylerin sağlıkla ilişkili yaşam kaliteleri ve çalışma hayatına katılımlarının olumsuz yönde etkilenebileceği görülmüştür. Bu araştırmada erişkin çağdaki primer ve akkiz immün yetmezlikli bireylerin; çalışma durumunu ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini belirlemeyi ve arasındaki bağlantıyı araştırmayı amaçladık. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri polikliniklerine başvuran 75'i primer, 102'si akkiz immün yetmezlikli, toplam 177 birey dahil edildi. Sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi SF-12v2 formu ile, yürütücü işlevleri İz Sürme Testi ile değerlendirildi. Primer immün yetmezlikli bireylerin akkiz immün yetmezlikli bireylere kıyasla çalışma hayatına daha az katıldığı saptandı (p=0,005).
Özet (Çeviri)
Individuals with primary immunodeficiency have reached adulthood more frequently in recent years as a result of the development of diagnosis and treatment methods. Individuals with acquired immunodeficiency are significantly in the productive age group. It has been observed that the health-related quality of life and participation in the working life of adults with immunodeficiency may be adversely affected. We aimed to determine the employment status and health-related quality of life, to investigate the relation between these among adults with primary and acquired immunodeficiency. A total of 177 individuals, 75 with primary and 102 with acquired immunodeficiency, who applied to the outpatient clinics of Hacettepe University Medical Faculty Hospitals were included in the study. Health-related quality of life was evaluated with the SF-12v2 form, and executive functions were evaluated with the Trail Making Test. It is determined that individuals with primary immunodeficiency participate less in working life compared to individuals with acquired immunodeficiency (p=0.005).