Aksiyel bazlı müsküler flep aracılığı ile sekonder neovaskülarize deri fleplerinin oluşturulması
  1. Tez No: 44216
  2. Yazar: SERDAR BETEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL AYTEMİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Günümüzde arter saplı çeşitli flepler üretilmiştir. Örneğin arter saplı saçlı deri flepleri (43) (bıyık, kaş, sakal yöresi onarımında). Arter saplı muskuler flepler (1), (axial temporal fasya flepleri) (1), arter saplı omentum flepleri (30), arter saplı deri flepleri: (dorsalis pedis flebi gibi) arter saplı dermo-fat greftler (6) gibi. Ancak bu gelişim zinciri kesilmedi. Bu tür flepler baz alındı. Bunlardan da sekonder axial örneğe uygun yeni flepler geliştirildi. Bu gelişim hala devam edegelmektedir. Biz bu amaçla axial paternli kas flebi oluşturarak transferi sağlanan flepten acaba alıcı bölgede yeni bir sekonder deri flebi oluşturabilirmiyiz. sorusuna yanıt aramak için bir proje geliştirdik. Projemizi amaç, deney, bulgular, tartışma ve sonuç olarak detaylandırdık. Ön çalışmalar ile sıçan anatomisi, sıçanın ameliyata uygunluğu, beslenme ve korunması, deney hayvanının temini konusunda gerekli ön bilgileri sağlandı. Bundan sonra araştırmamızı sürdürdük. Proje 48 sıçan üzerinde gerçekleştirildi. Çeşitli nedenlerle bir kısım sıçan öldüğünden çalışma dışında bırakıldılar. Kalan 31 sıçanda 31 deney tamamlandı. Deney; sıçan karnının bir yansında yürütüldü. Diğer yansında da kontrol çalışmalar yapıldı. Böylece bir sıçan hem deney, hem de kontrol grubunun kap sanıma alınmış oldu. Sıçanların femoral arter ve ven pedikülü kasıktan distale doğru prepare edildi. Bu vasküler demet ucunda femoral kas tabakası, arter saplı bir muskuler flep şeklinde kaldmldı. Arter ve ven kas distalinde sonlandırıldı. Bacak ve ayağın bu arter ve venden yoksun kalmasına rağmen, iskemi ve nekroz gözlenmedi. Kaldınlan arter saplı kas flebi; inguinaldeki keşi yerinden batın üst kadranına doğru bir tünel oluşturularak, bu tünelden kendi uzunluğuna 47uygun olarak batın cildi altına transfer edildi. Kas dokusunun 4 kenarına birer sütür kondu ve bu sütürler aracılığı ile batın cildine tespit edildi. Bu işlemleri tamamlanan sıçanlarda 3. günden başlamak üzere kas dokusunun flep bazını içine alacak şekilde 2x5 cm. boyutlarında deri flepleri oluşturuldu. Sıçanın sağlam tarafında ise simetrik biçimde yine bir flep oluşturuldu. Adeta“full thickness skin graft”şeklinde kaldırılıp yerine oturtuldular. Bu işlemler uygulandı. Sonuç olarak aşağıdaki değerler elde edildi. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY Up today many arterial pedicled various type of flaps has been popularized. For example arterial pedicled haired skin flaps, (for reconstruction of moustache, eyebrow and beard region) (43). Arterial pedicled muscular flaps (axial temporal facial flaps, arterial omental various flaps) (30). arterial pedicled skin flaps (such as dorsalis pedis (1) flaps) arterial pedicled dermal fat grafts etc. (6). However, there has always been efforts to produce new secondary flaps. From these flaps has been modified secondary axial paterne flaps. This development has steel been continuing as a ing of these chain. Our aim was to find out whether we can develop a new secondery skin flap in the recipient region by transferring an axial pattern muscular flap for this purpose. This project consists of a detailed description of the objective material and methods, findings, results and conclusions. Before studing this project, preliminary work has been conducted to determine the anatomy of the mouse, its suitability for surgery, nutrition and protection as well as its availability 43 mice were used for these experiments. For various reasons some of them died and consequently were excluded from the experimental data. As a result thirty-one experiments were completed with 31 mice. The experiment was carried out on one half of the abdomen. Whereas the control studies were carried out on the other half. The femoral artery and femoral veine pedicles of the mice were prepared from the groin towards the distal part of the abdomen. This vascular bundle together with the femoral muscle layer, was lifted as an arterial peducled muscular flap. Artery and veine dissection were 49terminated at the distal part of the muscle. Despite the fact that there was a lack of venous supply in the leg and foot, no ischemia and necrosis were observed. The arterial pedicled muscle flap was lifted and a tunnel was created from the incision in the inguinal region to the upper part of the abdomen. Then, this tunnel was transferred benath the abdominal skin along its own length. Four stitches were placed of each corner of the flap in order to fix it to the abdominal wall. Once this procuderes were completed, starting from day 3, a 2x5 cm sized skin flap including the origine of the muscular tissue flap was created. Also, a new flap was created symmetrically on the intact part of the mouse. These were lifted as if they were“full thickness skin graft”and then placed. This procedure has been applied as follows: 1. mouse group. 2. mouse group. 3. mouse group. 4. mouse group. 5. mouse group. 6. mouse group....3th day..5th day..7th day..9th day.11th day.13th day Results obtained were as follows: 50