Securing future of social housing: Learning from an alternative regeneration/ Gyldenrisparken in Denmark
Sosyal konutun geleceğini güvenceye almak: Alternatif bir yenilemeden öğrenmek / Gyldenrısparken, Danimarka
- Tez No: 442171
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CENGİZKAN, DOÇ. DR. PEDER DUELUND MORTENSEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
Son yıllarda, Türkiye'de Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından önceki dönemlere kıyasla çok sayıda konut üretilmektedir. 2000'li yılların başlarından bu yana etkin olan neo-liberal ekonomi politikalarına çerçevesinde kamu eliyle yapılan bu üretim, daha çok üretilen konut sayısını arttırmaya, bu nedenle inşaatın hızına ve kar potansiyeli yüksek kentler alanlarda lüks konut üretimi yoluyla 'sosyal konutlara' finansman sağlamaya odaklanmıştır. Ancak, bu konut temin yöntemi, temel olarak, yapılı çevrenin mekânsal kalitesi, yaşanabilirliği ve sürdürülebilirliğinden verdiği ödünler nedeniyle birçok eleştiri ile karşı karşıya kalmaktadır. Buna paralel olarak, son on yılda 'toplu konut' ve kamu otoritesinin buna yönelik uygulamaları üzerine yapılan akademik araştırmaların miktarında gözle görülür bir artış eğilimi vardır. Ne var ki, bu sunum biçiminin mekânsal karar alma süreçlerine (planlama ve mimari tasarım merkezli) ya da ülke için alternatif konut sunum biçimlerine (KSB) odaklanan yeterli kapsamlı akademik çalışma bulunmamaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma, mekânsal kaliteyi ve bu sayede yerleşim yerinin yerel halk için yaşanabilirliğini arttırmış ve böylelikle sürdürülebilir çözümler üretmiş alternatif bir dönüşüm uygulamasını tanıtarak konut araştırmaları alanına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu amaçla, çalışmada, yakın zamanda Kopenhag'da gerçekleştirilen ve sadece Danimarka'da değil uluslararası ortamda da 'en iyi uygulama' örneklerinden biri olarak kabul edilen Gyldenrisparken sosyal konut alanının yenilenme sürecinin arkasındaki mekânsal karar alma mekanizmalarını derinlemesine incelenmektedir. Bunu yaparken, araştırmaya hedef olan sürecin bağlamsal şartları, karar alma süreci, katılımcılığı sağlayan zeminler ve görev alan ya da katkıda bulunan aktörlerlerin rolleri gibi bileşenler çözümlenmektedir. Ayrıca, bölge sakinlerinin katılımını merkeze alan bu sürecin tümünü yansıtmayı ve ilgili konut alanının bir parçası olduğu alternatif KSB'yi Türkiye bağlamına tanıtmak da amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, çalışmada, hem bu KSB'nin temel prensiplerinin altına çizilmekte, hem de söz konusu uygulamanın mekânsal kalite ve sürdürülebilirlikte yakaladığı başarıların bağlamını oluşturan politika, planlama ve tasarım mekanizmaları aydınlatılmaktadır. Sonuç ürün olarak, bu çalışma sürecin analitik olarak düzenlenmiş bir hikâyesini ortaya koyarak, karmaşık bir örgüyü sistemli bir sıralamayla açıklamaktadır. Bunun yanında, yürütülen mekânsal karar alma sürecini şema haline getirmekte ve alınan her bir mekânsal kararın sürdürülebilirliğe katkısını bir analiz matrisinde sınıflandırarak sunmaktadır. Özetle, bu çalışma sadece Türkiye için değil, konut sunumunda benzer sorunları yaşayan diğer bağlamlar için de bir dizi alternatif yöntem, sistem ve süreci sergilemek üzere araştırma bulgularına dayalı bir çerçeve ortaya koymaktadır. Çalışmanın, Türkiye ve Danimarka bağlamlarına ait politika, uygulama veya vakaları karşılaştırmayı hedeflemediği vurgulanmalıdır. Tersine, özgün konut politikaları ve uygulamaları için yeni tutumları ve araştırmaları tetiklemek üzere alternatif bir konut sunum biçimine dair derinlemesine bir kavrayış sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
There has been a vast quantity of mass-housing production by the central housing authority in Turkey in the recent years. Operated in line with neo-liberal economy-policies since the beginning of 2000s, the public production has concentrated on speed of construction, quantity of dwelling units, and developing financial resource for 'social housing' provision by building luxury housing in profitable urban lands. However, this provision has faced criticism of various academic and non-academic circles, primarily for its sacrifice of spatial quality, liveability, and sustainability of the built environment. In accordance with this criticism, there has been a noticeably rising trend in the amount of academic research in various disciplines for the last ten years on 'mass-housing' and related practices of the public authority. Nonetheless, no comprehensive academic study has been conducted on its spatial decision-making -planning and architectural design- processes or has focused on alternative housing supply forms (HSF) for the country. In such a context, current study aims to contribute to the housing research field by introducing an alternative regeneration practice which has achieved sustainable solutions by enhancing the quality of the space and liveability of the settlement for the existing community. Therefore, it examines spatial decision-making process behind the regeneration of Gyldenrisparken recently realized in Copenhagen, and regarded as a 'best-practice' not only Denmark but also in international grounds. The study intends to reflect the totality of the process which took residents' participation as the core matter and to introduce the alternative HSF, through which the current provision has been realized, to Turkey. Thus, the study highlights not only fundamental principles of the HSF, but also policy, planning, and design mechanisms contributed to the practice's achievements in sustainability and spatial quality. Accordingly, this study resolves the case into its components: context-dependent conditions, decision-making process, role-taking/contributing actors, and their possible grounds to participate. As the final product, the study exhibits a complicated network in a systematized order by providing an analytically organized 'story' of the process, a graphically summarized scheme of spatial-decision-making, and a matrix for analysis of spatial decisions according to their contributions to sustainability. Consequently, it presents a framework based on the findings of the research to be exhibited as an alternative series of methods, systems, and processes not only for the Turkish context but also for others which face similar shortcomings in housing provision. It should be clearly noted that the study does not intend to make a comparison of HSFs, policies, practices, or cases of Turkish and Danish contexts. On the contrary, it aims to provide an in-depth understanding of an alternative housing practice to inspire new attitudes and research for novel housing policies and implementations.