Dynamic alternative polyadenylation (APA) events in mammary gland development
Meme dokusu gelişimi sırasında dinamik alternatif poliadenilasyon (APA) olayları
- Tez No: 442172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELİF ERSON BENSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Meme dokusu bireyin yaş, hormon seviyelerindeki değişim ve üreme durumuna göre sürekli değişim halinde olan dinamik bir organdır. Meme dokusunun kapsamlı büyüme, yenilenme ve yeniden şekillenme yetisi, meme kanserinde deregüle olan moleküler mekanizmaları daha iyi anlayabilmek için özel ilgi görmektedir. Bu durumda, farklı uzunluklarda mesajcı RNA (mRNA) izoformlarının sentezlenmesine yol açan alternatif poliadenilasyon (APA) mekanizmasının meme dokusu gelişimi sırasında farklı şekillerde regüle olabileceği hipotezini öne sürdük. 3'UTR (transle olmayan bölge) izoformlarında varyasyona sebep olarak değişmiş protein seviyeleri ve/veya fonksiyonlarına neden olabilen APA'nın farklı doku ve değişim aşamalarına özel regüle edildiği bilinmektedir. Biz bu çalışmada in silico ve in vitro yaklaşımları kombinatoryal şekilde kullanarak meme gelişiminin hamilelik, emzirme ve geri çekilme süreçlerinde dinamik APA olaylarını tanımladık. Değişen 3'UTR izoformlarını doğrulayan deneysel çalışma sonuçlarımız da gerçekten meme dokusu gelişimi, APA ve meme kanseri arasındaki olası bağlantıyı gösterebilecek gelecek çalışmalar için ön veri sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Mammary gland is a dynamic organ that undergoes dramatic changes in response to age, circulating hormone levels and reproductive status. The extensive growth, regeneration and remodelling abilities of the mammary gland is of specific interest to better understand the molecular mechanisms deregulated in breast cancers. To this end, we hypothesized alternative polyadenylation (APA) as a mechanism that generates mRNA isoforms with different lengths, to be dynamically regulated at different stages of mammary development. APA is known to be regulated in a tissue and developmental stage specific manner and is linked to mRNA 3'UTR isoform variability, which may result in altered protein levels and/or functions. We used a combinatorial in silico and in vitro approach and delineated a dynamic pattern of APA in gestation, lactation and involution stages. Experimental confirmation of 3'UTR isoforms indeed provided preliminary data for future studies to provide a possible link between mammary tissue development, APA and breast cancer.