Design and implementation of variable frequency sine wave output buck-boost inverter
Değişken frekanslı üç faz sinus dalga çıkışlı alçaltan-yükselten evirici tasarımı ve uygulanması
  1. Tez No: 442173
  2. Yazar: YUNUS ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ BÜLENT ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Geleneksel eviriciler çıkışlarında temel frekansı ve genliği elde edecek şekilde darbe genişlik modülasyonu kullanırlar. Bu çeviriciler genellikle“buck”tipindedir ve bu nedenle DC bara gerilimi maksimum 3 faz çıkış gerilimini limitler. Bunun sonucunda, motor sürücü uygulamalarında belli bir frekansın üzerinde manyetik alanın zayıflaması kaçınılmaz olur. Yenilenebilir enerji uygulamalarında da benzer sorunlar gözlenir. DC bara gerilimi düştüğünde anma geriliminde çalışması imkansız hale gelir, bu da enerji olsa bile kullanılamamasına sebep olur. Çıkış gerilimini artırmak için aşırı modülasyon gibi bazı teknikler kullanılmaktadır. Fakat aşırı modülasyon harmoniklerin artmasına sebep olur ve bu da başka sorunlara neden olur. Bu nedenle DC-AC uygulamalarında önemli iki konu bulunmaktadır. Birincisi sinüs dalga çıkışı elde etmek, ikincisi ise çıkış gerilimini yükseltebilmektedir. Bu konu üzerine yapılmış olan çalışmalar incelenmiş ve analiz edilmiştir. Bir metod geliştirilip, uygulanmış ve test edilmiştir. Sonuçlar, geliştirilen metodun giriş gerilimi anma değerinden %26 daha düşük olsa bile, çıkışında %5 THD değerinden daha düşük bir seviyede çalışabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Conventional inverters have pulse-width-modulated output with a fundamental component at the desired frequency and magnitude. These converters are usually buck type and therefore the DC link voltage limits the maximum 3-phase output voltage magnitude. As a consequence, in motor drive applications field weakening is essential after a certain frequency of operation, as it becomes impossible to preserve the rated flux level. In renewable energy applications similar problems arise. When the DC link voltage falls, the rated output voltage at rated frequency is no longer achievable. Therefore, the energy available cannot be extracted from source. Some techniques are used to increase output voltage such as over-modulation. However over-modulation causes harmonics to increase and different problems arise. Thus there are two important issues to be studied for DC to AC conversion; obtaining sinusoidal output and boosting input voltage. Various studies on this topic are searched and analyzed. A method is proposed, implemented and tested. The results show that proposed method enables operation at rated frequency with THD being lower than 5% even if DC-link voltage is %26 lower than nominal voltage.