Repurposing of antipsychotic agent trifluoperazine for multiple myeloma treatment: In vitro studies
Antipsikotik ajan trifluoperazin' in multipl miyelom tedavisi için yeniden hedeflendirilmesi: In vitro çalışmalar
- Tez No: 442188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Multipl Myelom (MM), kemik iliğindeki plazma B hücrelerinin proliferasyonundan kaynaklı bir hematolojik malignensidir. Kan kanseri ölümlerinin % 20' sine ve tüm kanser ölümlerinin % 2' sine tekabül etmektedir. MM tedavisine dair çok önemli gelişmeler olsa da, ilaç direnci problemi dolayısıyla bu hastalığın hala kesin bir tedavisi yoktur. Dolayısıyla yeni terapilerin geliştirilmesi özellikle MM hastaları için çok önemlidir. İlaçların yeniden hedeflendirilmesi, yeni antikanser ajanlarının keşfinde umut vaad eden stratejilerden biridir. Bu yöntem, harcanan maliyeti ve zamanı önemli derecede azaltır ve yeni bir ilaç geliştirmek için gerekli olan bazı kontrol aşamalarından muaf tutulur. Esas olarak şizofreni tedavisinde kullanılan trifluoperazin (TFP), FDA onaylı antipsikotik bir ilaçtır. Belli başlı antipsikotik etkilerinin dışında, TFP' nin lösemi, akciğer, melanom, prostat ve meme gibi çeşitli kanser tipleri üzerindeki antikanser potansiyelini gösteren birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışma, TFP' nin U266 MM hücre hattı üzerindeki antikanser potansiyelinin ve mekanizmasının araştırılmasını amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak, TFP' nin doza ve zamana bağlı inhibe edici ve sitotoksik etkisi çalışılmıştır. Daha sonra, üç farklı apoptoz çalışması yürütülmüştür. Onu takiben, antiproliferatif etkisini araştırmak için hücre döngüsü analizi yapılmıştır. Son olarak, sisplatin ile kombinasyon potansiyeli değerlendirilmiştir. TFP, U266 MM hücre hattı üzerinde doza ve zamana bağlı inhibe edici ve sitotoksik etki göstermiştir. IC50 değeri 15.4 ± 0.7 μM olarak belirlenmiştir. Apoptoz çalışmalarında, JC-1 negatif sonuçlar verirken, AnnexinV-PE / 7-AAD assaylerinde apoptozun indüklendiği gösterilmiştir. Hücre döngüsü analizi sonuçları, TFP' nin U266 hücre hattı üzerinde hücre döngüsünü durdurucu etkisinin olmadığını göstermiştir. TFP-sisplatin kombinasyonu TFP nin yüksek dozlarında additif etki gösterirken, düşük dozlarında kısmen antagonistik etki göstermiştir. Bu ön bulgulara dayanarak, TFP' nin MM tedavisindeki terapötik potansiyeli daha derin mekanistik çalışmalarla ve in vivo deneylerle araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
Multiple Myeloma (MM) is a hematological malignancy resulting from the proliferation of plasma B cells in the bone marrow. MM accounts for 20 % of deaths from blood cancers and 2 % of deaths from all cancers. Although there have been remarkable developments in the treatment of MM, it is still an incurable disease due to the drug resistance problem. Therefore, development of novel therapies is especially important for MM patients. Drug repurposing is one of the promising strategies to discover new anticancer agents. It considerably reduces the cost and time spent, and bypasses safety concerns necessary for de novo drug discovery. Trifluoperazine (TFP) is an FDA-approved antipsychotic drug mainly used in the treatment of schizophrenia. Apart from its fundamental antipsychotic effects, there are several studies showing its anticancer potential in various cancer types such as leukemia, lung, melanoma, prostate, and breast. The aim of this study was to investigate the anticancer potential and mechanism of TFP on U266 MM cell line. Firstly, dose and time dependent inhibitory and cytotoxic effect of TFP was studied. Then, three different apoptosis studies were performed. It was followed by cell cycle analysis to investigate its antiproliferative effect. Lastly, its combination potential with cisplatin was evaluated. TFP showed dose and time-dependent inhibitory and cytotoxic effect on U266 cell line. Its IC50 value was determined as 15.4 ± 0.7 μM. Caspase-3 and AnnexinV-PE / 7-AAD assays indicated apoptosis while JC-1 gave negative results. Cell cycle analysis showed that TFP did not induce cell cycle arrest in U266 cell line. TFP-cisplatin combination was additive with higher doses of TFP, and slightly antagonistic with lower doses of TFP. Based on these preliminary findings, TFP warrants further in-depth mechanistic studies and in vivo experiments to evaluate its therapeutic potential for MM treatment.