Drug repurposıng and ınvestıgatıon of novel combınatıons for glıoblastoma therapeutıcs usıng ın vıtro and zebrafısh ın vıvo models
İlacin yeniden konumlandırılması ve glioblastoma tedavisine yönelik yeni kombinasyonların in vitro ve zebrafish in vivo modeller kullanılarak araştırılması
  1. Tez No: 849506
  2. Yazar: GÜNEŞ TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEN KONU KARAKAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Glioblastoma, teşhisten sonra 2 yıldan az hayatta kalma oranıyla en yaygın ve agresif beyin kanseri türüdür. Ancak hastalarda kullanılan güçlü ilaç tedavileri sınırlıdır ve alanda yeni potansiyel ilaçların geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, zebra balığı larva modellerinde onaylanmış ve yeni ilaçların yeniden konumlandırılması ve bu ilaçların kombinasyonlarının hücre canlılığı ve glial floresan sinyallerinin inhibisyonu ve davranış üzerindeki etkileri açısından araştırılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, fenotiazinlerden trifluoperazin ve molekül 10'un, glioblastoma hücre hatları ve zebra balığı larvalarında onaylanmış bir ilaç olan Sorafenib ile birleştirildiğinde daha düşük dozajlar ve daha fazla etki ile glioblastoma tedavisi için yeniden konumlandırılıp konumlandırılamayacağını test etmektir. Zebra balığı transgenik larva modellerinde glia hücreleri üzerinde etkili olduğu tespit edilirken, bu ilaç kombinasyonlarının incelenen dozajlarda toksik olmadığı görülmüştür. Son fakat bir o kadar da önemli olarak, vahşi tip ve ache heterozigot mutant larvalarının birbirleri ile karşılaştırıldığında ilaçlara verdikleri davranış ve stres tepkisi, genotipi ilaç etkileşimleri kapsamında araştırılmıştır. Kombinasyon tedavileri, sorafenibli fenotiyazinlerin glioblastoma tedavisinde potansiyele sahip olabileceğini düşündüren daha yüksek etkinlik sergiledikleri görülmüştür. Bireysel ya da kombine olarak test edilen ilaçların kan beyin bariyerini geçme potansiyeli olduğu, larvaların aydınlık-karanlık davranışı, stres tepkisi ve iyileşmesi testlerinin genotip spesifik etkileri sayesinde bulgulanmıştır. Genotip ve ilaç etkileşimleri için oluşturulan protokoller, fenotiazinlerle kombinasyon halinde diğer kinazlar için de uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma is the most common and aggressive brain cancer type with the survival rate less than 2 years after diagnosis. Yet, potent drug treatments used in patients are limited and the field is in need of development of new potential drugs. In this study, repurposing of approved drugs alone or in combination and novel drugs are investigated in terms of inhibition of cell viability, glial fluorescent signals and their effects on behavior in zebrafish larval models. The main aim of this study was to test whether phenothiazines, trifluoperazine and a novel molecule 10, could be repurposed for glioblastoma treatment with lower dosages and more potency when combined with Sorafenib, an approved drug, in glioblastoma cell lines and zebrafish larvae. Those drug combinations were not found as toxic in the dosages studied while acted on glia cells in zebrafish transgenic larval models. Last but not least, behavior and stress response of the wild type and heterozygous mutant ache larvae in comparison with homozygous siblings were tested upon drug administration to assess genotype by drug interactions. Combination treatments exhibited higher efficacies suggesting phenothiazines with sorafenib could have potential in glioblastoma treatment. Genotype specific effects of individual and combination treatments on larval light-dark behavior, stress response and recovery exhibited potential for passage of blood brain barrier by the tested drugs. The established protocols for genotype and drug interactions could be applied to other kinases in combination with phenothiazines.