Facilitating english as a foreign language learners' vocabulary learning, task completion and contextual vocabulary exploration processes in a mobile supported situated learning environment
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerin kelime öğrenmelerinin, görev tamamlamalarının ve bağlamsal kelime araştırma süreçlerinin bir mobil destekli durumlu öğrenme ortamında desteklenmesi
- Tez No: 442189
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANİYE TUĞBA TOKEL, YRD. DOÇ. DR. ŞENÖM TUĞBA YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışmanın amacı, mobil destekli durumlu öğrenme ortamında İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerin kelime öğrenmelerinin, görev tamamlamalarının ve bağlamsal kelime araştırma süreçlerinin nasıl desteklenebileceğini araştırmaktır. Halka açık ve etkileşimli bilimsel deneylerin sergilendiği METU Bilim ve Teknoloji müzesi, otantik öğrenme ortamı olarak seçilmiştir. Deneylerin nasıl yapılacağıyla ilgili yönergeleri içeren ve aynı zamanda görsel ve sözlük anlamı desteği sağlayan mobil sistem, öğrenenlerin otantik görevleri tamamlamasını ve bağlamsal kelime öğrenmelerini desteklemiştir. Mobil sistem ve otantik öğrenme ortamı Durumlu Öğrenme Kuramı ilkelerine göre entegre edilmiştir. Beş haftalık süreçte, 25 METU Hazırlık sınıfı öğrencisi etkileşimli deneyleri otantik öğrenme ortamında, mobil kelime öğrenme sistemi desteğiyle gerçekleştirmiştir. Gömülü karma yöntemin kullanıldığı bu çalışmada, nicel veriler daha geniş kapsamda olan nitel verilere gömülmüştür. Nicel veriler öntest- sontest desenden ve sistem loglarından oluşurken; nitel veriler yarı-yapılandırılmış görüşmeler, geçmişe dönük sesli düşünme ve gözlemden oluşmaktadır. Bu çalışmanın bulguları bağlamsal kelime öğrenmenin bağlamsal ipuçları, kelime frekansı, öğrenenlerin alan bilgisi, ilgisi ve odak noktası gibi faktörler dikkate alındığında mobil teknolojilerle desteklenebileceğini ve geliştirilebileceğini göstermiştir. Ayrıca, durumlu öğrenme ortamı kalıcı öğrenmeye, bağlamsal ve rastlantısal kelime öğrenmeye katkı sağlamıştır. Son olarak, mobil destekli durumlu öğrenme ortamlarının geliştirilmesine ve uygulanmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate how vocabulary learning, task completion, and contextual vocabulary exploration processes of English as a Foreign Language (EFL) learners can be facilitated in a mobile supported situated learning environment. METU Science and Technology Museum which is a large, open space populated with interactive science exhibits was chosen as an authentic learning environment. Mobile system which includes instructions of the experiments and also provides dictionary and visual definition support facilitated learners to complete the authentic tasks and learn vocabulary in context. The mobile system and authentic learning environment were integrated based on the principles of Situated Learning Theory. In five-week period, 25 students from Department of Basic English conducted interactive experiments in authentic learning environment with the support of mobile vocabulary learning system. Embedded mixed design was employed in which quantitative phase within a larger qualitative phase was embedded. While quantitative part included one group pretest-posttest design and system logs, qualitative part included semi-structured interviews, retrospective reviews, and observation. The results of the study indicated that contextual vocabulary learning can be supported and enhanced with mobile technologies by taking into account the factors of contextual clues, word frequency, and learners' domain knowledge, interest, and focus. Moreover, situated learning environment promoted long-term retention, contextual and incidental learning of vocabulary. Lastly, suggestions for creating mobile supported situated learning environments and practical implications were revealed.