Optimization of water distribution networks using mixed-integer linear programming
Su dağıtım şebekelerinin karışık-tamsayılı lineer programlama kullanılarak optimizasyonu
  1. Tez No: 442201
  2. Yazar: EREN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BURCU ALTAN SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı karışık tamsaylı lineer programlama kullanarak su dağıtım şebekesi tasarlamak ve bunun avantaj ve dezavantajlarını tartışmaktır. Geliştirilmiş optimizasyon algoritmasının amacı toplam maliyeti minimize etmektir. Su dağıtım şebekesinin toplam maliyeti boruların, rezervuarların ve pompaların toplam maliyeti olarak tanımlanmıştır. Şebeke optimize edilirken basınç limitleri ve su akış hızı limitleri göz önünde bulundurulmuştur. Enerji denklemi şebekedeki bütün borular için sağlanmıştır. Bu çalışmada Samani ve Zanganeh (2010) tarafından önerilen çözüm metodu Java tabanlı bilgisayar programı olarak kodlanmıştır. Bu metodun güvenilirliği ve doğruluğu üç su dağıtım şebekesi üstünde denenmiştir ve metot üzerinde değişiklikler yapılarak sonuçlarda gelişme sağlanmıştır. Geliştirilen bilgisayar programı üç ayrı kriteri optimize etmektedir. Bu kriterler boru çapları, reservuar yükseklikleri ve pompa karakteristikleri olarak tanımlanmıştır. Optimizasyon probleminin çözümü su şebekesi çözüm yazılımı (EPANET) ve lineer programlama çözücüsünün (lp_solve) bir arada ve tekrarlı olarak kullanımıyla sağlanmıştır. Sonuçları önceki çalışmalar ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to discuss the advantages and disadvantages of the design of water distribution networks by making use of mixed integer linear programming. The developed optimization algorithm considers the minimization of the total cost as the objective function. The total cost of water distribution network is defined as cost of pipes, reservoirs and pumps. Nodal demands, nodal pressure limits and pipe velocity limits are satisfied while optimizing the network. Energy equation is the equality constraint that is satisfied for all the links of the network. In this study, the method proposed by Samani and Zanganeh (2010) is coded as Java based computer program. The consistency of the proposed method is tested on three networks and further improvement is achieved by making changes on proposed method. The developed computer program finds the optimal values of the decision variables which are the pipe diameters, reservoir heights and pump characteristics. The solution of the optimization problem is iteratively obtained by running both hydraulic solver (EPANET) and linear programming solver (lp_solve) in succession. Results are compared with previous studies.