Design and testing of a four-bar flapping wing mechanism
Dört çubuk çırpan kanat mekanizması tasarımı ve testi
  1. Tez No: 442233
  2. Yazar: MÜNİRE GÜLAY ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK FUNDA KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezin amacı çırpan kanatlı dört-çubuk mekanizmasının tasarlanması ve deney çalışmasının yapılmasıdır. Dört-çubuk mekanizma sisteminin kinematik analizi çırpan kanat hareket denklemi kullanılarak yapılmıştır. Çift sarkaç mekanizması kullanılmış olup hareket bir serbestlik derecesine sahiptir. Dört çubuk mekanizması aktivasyonu için mikrodenetleyici ile sürülen servo motor kullanılmıştır. Bu dört çubuk mekanizması tasarımında iki farklı simülasyondan iki farklı çırpma açısısı ve iki farklı çırpma frekansı ortaya çıkmıştır. Bu tezde mekanizmanın tasarımı, üretimi ve deneysel düzenek detaylı olarak tarif edilmektedir. Kanat sabit hücüm açısıyla çırpma hareketi yapmaktadır. Sensör kullanarak havada asılı kalma durumu için kuvvet ölçümleri yapılmıştır. Havada asılı kalma ve ileri uçuş durumları için hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizleri yapılmıştır. Sayısal ve deneysel sonuçlar tartışılmış ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to design and test a flapping wing four-bar mechanism. A four-bar linkage system kinematic analysis is introduced for flapping wing motion. The type of mechanism is double rocker and the motion has a single-degree of freedom. Four-bar mechanism is activated by a servo motor which is driven by microcontroller. From the design of four bar mechanism, two different simulations result two different flapping angles and flapping frequencies. This thesis provides a detailed description of the design and manufacturing of the flapping mechanism and its experimental setup. The wing has pure flapping motion with fixed incidence angle. Force measurements are performed for hover modes by using a force transducer. CFD analyses are performed for both hover and forward flight cases. The numerical and experimental results are discussed and compared.