An integrated use of vectorial approach with analytical and synthetic approaches: a teaching experiment with eleventh grade students on quadrilaterals
Vektörel yaklaşımın analitik ve sentetik yaklaşımlarla entegre kullanımı: 11.sınıf öğrencileriyle dörtgenlerde bir öğretim deneyi
- Tez No: 442246
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFURE BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 408
Özet
Bu araştırmanın amaçları; vektörel yaklaşımın analitik ve sentetik yaklaşımlarla entegre edildiği dörtgenler öğretiminin, 11.sınıf öğrencilerinin problem çözme stratejilerine katkılarını incelemek, dörtgenler ile ilgili problemleri çözerken öğrencilerin yararlanılacak olan yaklaşım çeşidine nasıl karar verdiklerini belirlemek, öğretimin ana ögelerini belirlemek ve katılımcı öğrencilerin öğretim ile ilgili düşüncelerini incelemektir. Araştırmanın amaçlarına ulaşmak için öğretim deneyi metodundan faydalanılmıştır. İç Anadolu bölgesindeki şehirlerin birindeki bir devlet okulunda öğrenim gören üç 11.sınıf öğrencisi, 37 öğretim bölümünden oluşan ve 6 ay süren öğretim deneyine 2012-2013 yılının ilkbahar ve yaz tatili dönemlerinde katılmıştır. Veriler; ön ve son mülakatlar, ön ve son testler aracılığı ile toplanmıştır. Ayrıca, bölüm sonlarında öğrencilere dörtgenlerle ilgili ispat tabanlı ve klasik tipte geometri problemleri sunulmuştur. Katılımcı öğrencilerin bu problemlere üretmiş oldukları çözümler bu çalışma için başka bir veri kaynağıdır. viii Mülakatlar içerik analiz metodu ile analiz edilirken, öğrencilerin ön test ve son testlerdeki ve bölüm sonlarındaki problem çözümleri betimsel analiz metodu ile analiz edilmiştir. Öğrencilerin tüm çalışmalarından elde edilen bulgular için frekans tabloları oluşturulmuştur. Çalışmanın bulgularına göre, öğrencilerin vektörel gösterimlerden faydalanma, analitik, sentetik ve vektör yaklaşımları bir problem içinde entegre etme ve bu yaklaşımlar arasında esnek geçişler yapabilme becerilerini kazanmaları öğretimin öğrencilerin problem çözme stratejilerine olan başlıca katkıları olarak belirtilebilir. Ayrıca, öğrenciler; köşegenleri birbirine dik olan, kenarlarından en az bir çifti paralel veya dik olan dörtgenler ile analitik koordinat düzleminde verilmiş olan dörtgenleri içeren geometri problemlerinde özellikle vektörel yaklaşımdan faydalanmışlardır. Bununla beraber, öğrencilerin çözümleri problemin içeriğine göre öğrencilerin yaklaşım tercihlerinde bazı değişiklikler yaptıklarını göstermektedir. Öğretimin sonunda, katılımcılar yaklaşımları avantajlar ve dezavantajlar açısından kıyaslama ve bir problemi hangi yaklaşım ile daha rahat çözebileceklerini kararlaştırma becerilerini kazanmışlardır.
Özet (Çeviri)
The purposes of this research were to investigate the contributions of the instruction in which vectorial approach was integrated with synthetic and analytic approaches on quadrilaterals to the eleventh grade students' problem solving strategies, to determine how the participants decided the type of approach to be utilized while solving problems on quadrilaterals, to specify major components of the instruction, and to examine the reflections of the participants' on the instruction. Teaching experiment methodology was utilized to achieve the purposes of the research. Three eleventh grade students from a public high school in one of the cities located in Central Anatolian Region participated in 6-month teaching experiment, which included 37 teaching episodes during 2012-2013 spring semester and summer holiday. Data was collected by means of pre- and post-interviews, and pre- and post-tests. Moreover, the participants were presented geometry problems containing“proofbased problems”and“classic type-problems”related to quadrilaterals at the end of the chapters. The participants' solutions to these problems were used as another source of the data for this study. vi While the interviews were analyzed by means of content analysis method, the students' solutions in the pre- and post-tests, and their solutions for the problems at the end of each chapter were analyzed through descriptive analysis method. Frequency tables were provided for the findings from all of the participants' works. According to the findings of the study, getting the skills to utilize vector representations, to integrate analytic, synthetic and vectorial approaches within a problem, and to make flexible transitions among these approaches can be stated as the main contributions of the instruction to the participants' problem solving strategies. In addition, the students utilized vectorial approach especially in geometry problems on quadrilaterals that have perpendicular diagonals, that have pair of parallel sides or perpendicular sides, and quadrilaterals that are given on analytic coordinate plane. Furthermore, their solutions indicated that there were some changes in their preferences of approaches depending on the context of the problem. At the end of the instruction, the participants gained skills in comparing the approaches in terms of their advantages and disadvantages, and deciding the approach through which they could solve the problem more conveniently and efficiently.