Superimposing eco-village principles on children's villages for a healthier environment
Daha sağlıklı bir çevre için çocuk köylerine ekoköy prensiplerinin işlenmesi
  1. Tez No: 442248
  2. Yazar: FULYA TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada dünyada mevcut ekolojik köy prensiplerinin, ailesinden ayrılmak zorunda kalan çocukların yerleştirildiği çocuk köylerine uygulanabilirliği çalışılmıştır. Ana amaç, çocukların kendi gelecekleri hakkında söz sahibi olabilmelerini ve mevcut ekolojik sorunlara çözüm odaklı yaklaşabilmelerini sağlayacak bilinci, bilgiyi ve donanımı sağlayacak ortamı onlara sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda ana vizyonu kendi kendine yetebilen ve sürdürülebilir topluluklar yaratmak olan ekolojik köylerin genel prensipleri kaynak araştırmaları ile belirlenmiş, bu belirlenen prensipler ise Avrupa'daki uygulamalardan seçilen beş vakanın detaylı bir biçimde değerlendirilmesine baz oluşturmuştur. Seçilen vakalar Findhorn, Sieben Linden, Dyssekilde ve Damanhur Ekolojik Köyleri olup Damanhur Ekolojik Köyü'ne yerinde bilgi alabilmek için gezi düzenlenmiştir. Bununla birlikte, çocuk köylerinin yapısını anlamak ve çocuklara sürdürülebilir yaşamın sunulmasını sağlayacak uygulamaları keşfetmek amacıyla kaynak taraması ve çocuk köyleri için Imst/Tyrol SOS Çocuk Köyü, KKTC SOS Çocuk Köyü ve Bolluca çocuk köyü olmak üzere üç vaka incelemesi yapılmış, Bolluca Çocuk Köyü'ne Türkiye'deki tek örnek olması sebebiyle gezi düzenlenmiştir. Çocuklar için sürdürülebilir yaşamla ilgili ise Hazlewood Eco Center, 'Sustainable Living for Children' ve Eco-Healthy Child Care Program olmak üzere yine üç adet vaka incelemesi yapılarak, belirlenen ekolojik köy prensiplerinin ve bu prensiplerle ilgili uygulamaların çocuk köylerine entegre edilebilmesi için kılavuz görevi görecek bir model ve kontrol listesi oluşturulmuştur. Son olarak bu model ve kontrol listesi baz alınarak Bolluca Çocuk Köyü'nün ekolojik bir çocuk köyüne dönüştürülebilmesi için uygulama önerileri sunulmuştur. Bu çalışma ile sürdürülebilir ve kendi kendine yetebilen bir ortamda büyüyen ailesinden ayrılmış çocukların, en çok ihtiyaç duydukları kendi kendine yetebilme becerilerini kazanacakları ve dünyaya, dolayısıyla kendi geleceklerine duyarlı ve sorumluluk alabilen bireyler haline dönüşecekleri savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the applicability of the principles of existing eco-villages to children's villages that shelter homeless children has been investigated. The main goal is to present an environment to children where they can grow up with an awareness of their rights and duties as responsible individuals who can take their future in their own hands. To have a sustainable future they need to become conscious of the ingredients of sustainability and try to incorporate them into their own lifestyle. The premise of this study was that, the principles of eco-villages, whose main vision is to create sustainable and self sufficient communities can be adapted for implementation into children's villages. These principles were first determined by a literature review. and then an in-depth evaluation based on these principles was conducted for five case studies selected from well-known applications of eco-villages in Europe. The selected case studies are Findhorn, Tamera, Sieben Linden, Dyssekilde and Damanhur Eco-Villages; The one in Damanhur in Italy was also visited to gather first hand information on the eco-village. Further, in order to understand the structure of children's villages and the steps to be taken to ensure sustainable living for children, a thorough literature review was conducted and three case studies from children's villages, i.e. SOS Children's Village Imst/Tyrol, SOS Children's Village KKTC and Bolluca Children's Village were investigated; while a site visit was also conducted to Bolluca in Istanbul, since it is one of its kind in Turkey. Furthermore, three case studies on“sustainable living for children”, i.e. Hazlewood Eco Center, Sustainable Schools Project and Eco-Healthy Child Care Program® were investigated. According to the information gathered from the aforementioned studies, a model was formulated as a guideline for the integration of sustainability features into children's villages, and a checklist compiled to achieve this aim. Finally, based on the guidelines and checklist a proposal for the application of sustainability features in Bolluca Children's Village in order to transform it into an ecological children's village has been presented. This study suggests that providing homeless and orphan children a self sufficient and sustainable environment could help them gain the skills to be self sufficient themselves, and in turn become responsible individuals who are sensitive to the sustainability of their natural environment, as well as to their own future.