Karşılaştırmalı jeofizik ve jeoteknik araştırmalar ile çankırı-orta ilçesindeki yer etkisinin yerinde ve sayısal değerlendirmeler ile belirlenmesi
In-situ and numerical assessments to evaluate site effects in orta-çankiri province by comparative geophysical and geotechnical investigations
- Tez No: 442249
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Earthquake Engineering, Geophysics Engineering, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Olası bir deprem sırasındaki yer etkilerinin değerlendirilmesi kapsamında Çankırı Orta İlçe'sindeki yerel saha koşulları, zeminlerin dinamik ve jeoteknik özelliklerinin yerinde ölçümlerinden elde edilmiştir. Çalışma alanı aktif fayların kontrolü altında olup, bir doğrultu atımlı havza şeklindedir. Neredeyse tüm çalışma alanı bu havza içerinde yer almaktadır. Bu neden ile Pliyo-Kuvaterner ve özellikle Kuvaterner alüvyal sediman özellikleri arazi için geliştirilen bir jeo-mühendislik veri tabanı ile belirlenmiştir. Bu veri tabanı tahrip edici jeoteknik ve tahribatsız jeofizik arazi yöntemleriyle jeoteknik laboratuvar deneylerinin sonuçlarına göre oluşturulmuştur. Orta çek-ayır havzasındaki zeminlerin potansiyel bir yer hareketi sırasındaki dinamik tepkilerini belirlemek için eş değer doğrusal yaklaşımını kullanan 1B ve 2B nümerik analizler gerçekleştirilmiştir. Ek olarak, çalışma sahasında taşınabilir bir hız ölçer ile deneysel bir yer etkisi çalışması da uygulanmıştır. Miktrotremör yönteminin ve nümerik analizlerin sonuçları birbirleriyle karşılaştırılmış, çalışma alanındaki yer etkilerinin belirlenmesinde kullanılan yöntemlerin performansları değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Orta çek-ayır havzasındaki genç ve yumuşak sedimanter birimlerin yer tepkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Local site conditions of Orta district in Çankırı were deduced from in-situ measurements of dynamic and geotechnical properties of the soils in the context of evaluation of the site effects under a possible earthquake. The study area is under the control of active faults in the form of a strike slip basin and is almost entirely located within this basin. Plio-Quaternary and especially Quaternary alluvial sediment conditions were determined through the development of a geo-engineering database for the study area. The database was constructed by the results obtained by destructive geotechnical and non-destructive geophysical field methods along with geotechnical laboratory tests. In order to identify the dynamic soil behavior within the Orta pull apart basin under a possible ground motion, 1D and 2D numerical analyses utilizing equivalent linear approach were performed. Additionally, an experimental site effect study was carried out by using a single mobile velocimeter in the study area. The results of the microtremor method and the numerical analyses were compared with each other and the performances of the utilized methods were evaluated to determine the site effects at the study area. As a result, the seismic responses of the young and soft sedimentary units within the Orta pull apart basin have been proposed.