Alevsiz atomik absorpsiyon spektroskopisinde difüzyon ile atom uzaklaşması proseslerinin incelenmesi
- Tez No: 12630
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
İV ÖZET Bu çalışmada, Pt, Cu, Mü ve Ag 'ün elektrotermal atomlaştırıcı da difüzyon katsayılarının sıcaklıkla değişimi incelenmiştir. Difüzyon katsayılarını hesaplamak amacıyla kullanılan matematiksel model, zamanla değişen deneysel ve hipotetik madde miktarı değerlerinin karşılaştırılması esasına dayanır, Bu nedenle deneysel absorbans-zaman değerleri yardımıyla deneysel ve hipotetik madde miktarı-zaman değişimleri hesaplanmıştır. Her bir element için absorbans-zaman sinyaline ait sıcaklık-zaman profillerinin polinom regresyonları alınarak zamanla sıcaklık değişimini veren T=f(t) fonksiyonları elde edilebilir. Deneysel madde miktarı-zaman değerleri ve T=f(t) fonksiyonları yardımıyla hipotetik metal atomları miktarı hesaplanarak belirli zaman aralığında, hipotetik metal atomları eğrisinin ve deneysel metal, atomları eğrisinin türevlerinin farkı bu zaman aralığındaki difüzyon katsayılarını verir. T=f (t) fonksiyonu yardımıyla da bu zaman aralığındaki sıcaklık değişimi bulunur ve böylece çalışılan zaman aralığında sıcaklık değişimine karşılık difüzyon katsayılarının değişimi bulunabilir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The variation of diffusion coefficients with temperature in graphite furnace atomizers for Pt, Cu, Mn and Ag vere investigated. The mathematical model for calculating the diffusion coefficients is based upon the comparison of experimental amount of the analyte-time profiles with the hypothetical curves. The change of the amount of the anaiyte with time was obtained by using the ahsorbance-time profile for the element under investigation. The temperature dependence of the diffusion coefficients was performed by superimposing the temperature-time profiles on the absorbance-time profiles of the element under study, and polinomiai regressions were employed in obtaining T=f(t) functions. The hypothetical amount of metal atoms were calculated by using experimental amount of the analyte-times profiles and T=f(t) functions. The difference between the derivatives of the hypothetical and the experimental amount of metal atoms curves yields the variation of the diffusion coefficients with temperature.