Stochastic simulations of biological networks under i̇mpulses
İmpulslar altında biyolojik ağların stokastik simülasyon algoritmaları
  1. Tez No: 442250
  2. Yazar: MÜGE ERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDA PURUTÇUOĞLU GAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İmpulslar biyokimyasal sistemlerde salgın ve popülasyon modellerindeki değişimler gibi ani değişikliklere sebep olan temel kaynaklardan biridir. Bu çalışmada yenilik olarak Gillespie metod ve ilk reaksiyon metodu olarak bilinen tam stokastik simülasyon algoritmalarını, temel kimyasal denklemini (CME) impulsları içerecek şekilde uygulacağız. Gillespie algoritması, değişikliklerin etkisi olmaksızın temel kimyasal denklemler yardımıyla gerçek biyokimyasal sistemin rassal yapısını yaratabilen, bu alandaki en iyi bilinen metottur. Dolayısıyla bu metodun impulslar ile geliştirilmesinde, molekül sayısındaki ani artış impulsların bulunması gibi farklı senaryoları düşünmekteyiz. Sonuç olarak ise bu alternatiflerin her birini, küçük ve büyük sistemler altında değerlendirmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The impulses are one of the sources of fluctuations which lead to the sharp changes in the biochemical systems such as the changes in epidemic and population models. In this study, as the novelty, we implement these effects in exact stochastic simulation algorithms, namely, the Gillespie method and the first reaction method, by changing the chemical master equations (CME) with impulses. Hereby in the extension of these approaches with impulses, we consider different scenarios such as the sudden decrease of the number of molecules. Finally, we evaluate each of these alternatives under small and realistically large biochemical systems.