Quantum mechanical investigation of CO oxidation conducted on automotive exhaust emission catalysts containing La and Pd/La on ceria-zirconia
La ve Pd/la içeren seryum-zirkonyum oksit otomotiv katalizörleri üzerinde CO oksidasyonunun kuantum mekaniksel çalışması
  1. Tez No: 442251
  2. Yazar: YASEMİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Üç Yollu Katalizör (TWC) Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) yöntemi kullanılarak incelenmiştir. DFT teknikleri Viyana Ab İnitio Simülasyon Paketi (VASP) yolu ile uygulanmıştır. Atomik lantan ve paladyum ile lantan birlikte yerleştirilmiş seryum-zirkonyum oksit (CZO) (110) yüzeylerin, karbon monoksit oksidasyonu açısından katalitik aktivitesi incelenmiştir. CO oksidasyon reaksiyon mekanizması için göreli enerji profilleri elde edilerek, aktivasyon engelleri CI-NEB yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. CZO ve Pd-CZO yüzeylerinin oksijen depolama kapasitesinin La metalinin yüzeye yerleştirilmesi ile dikkate değer bir artış gösterdiği gözlemlenmiştir. La yerleştirilmiş CZO yüzeyde gerçekleştirilen CO oksidasyonunun, reaksiyon basamaklarının aktivasyon engeli içermemesi nedeni ile Pd+La içeren yüzeye göre enerji bakımından daha avantajlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Three Way Catalyst (TWC) is investigated via Density Functional Theory (DFT) methods. DFT techniques are implemented by Vienna Ab Initio Simulation Package (VASP). Atomic lanthanum substituted and both palladium and lanthanum substituted CZO (110) surfaces are investigated for their catalytic activity in terms of carbon monoxide oxidation. Relative energy profiles for CO reaction mechanisms on these surfaces are obtained and activation barriers of reaction steps are analyzed by using CI-NEB method. It is observed that Oxygen Storage Capacity (OSC) of CZO is remarkably enhanced by the introduction of lanthanum to CZO and Pd-CZO structure. The catalytic activity on La-doped surface in terms of CO oxidation is found as energetically more favorable compared to Pd+La doped surface since there is no activation barrier for the reaction steps carried out on this surface.