Extension of leap condition in approximate stochastic simulationalgorithms of biological networks
Biyolojik ağlardaki yaklaşık stokastik simülasyon algoritmalarında sıçrama koşulunun genişletilmesi
  1. Tez No: 688662
  2. Yazar: SALİHA DEMİRBÜKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİLDA PURUTÇUOĞLU GAZİ, PROF. DR. ÖMÜR UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilimsel Hesaplama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yaklaşık stokastik simülasyon (YSS) algoritmaları , karmaşık biyolojik sistemleri yaratmak için hesaplama zamanı bakımından kazançlı olurken, doğruluklarından kaybeden alternatif yaklaşımlardır. Poisson tau-sıçraması ve yaklaşık Gillespie algoritması gibi sistemleri bu şekilde başarılı bir biçimde simüle edebilen bir dizi yaklaşık yöntem vardır. Bu yaklaşımların ortak ğ, belirli bir zaman aralığında hazard fonksiyonlarındaki değişimi kontrol eden sıçrama koşuluna dayalı olmalarıdır. Bu aralık sayesinde, sıçrama koşulundan oluşturulan zaman aralıgındaki k eşzamanlı reaksiyonlarının sayısı için bir aralık bulabiliriz. Bu çalışmada, yeterli istatistikte bağımlı olan k için alternatif aralıklar önerilmiş ve parametreleri maksimum olabilirlik tahmin edicisi, moment tahmin edicileri ve bayes tahmin edicileri ile elde edilen k için güven aralıkları türetilmiştir. Ayrıca, orijinal tahmin edicileri birinci dereceden bulunan daha yüksek dereceli Taylor açılımı kullanarak sıçrama koşulu genişletilmiştir. Türevlerimizde, temel yakla¸sık stokastik simülasyon oldugu için poisson tau-leap yaklaşımını kullandık. Ayrıca, poisson tau-leap yöntemi fikrinden türetilen kalıcı yaklaşımlardan biri oldugu için yaklaşık Gillespie algoritmasını uyguladık. Önerinin bu iki algoritmaya yaklaşmasına rağmen, bunların türetilmesi parametrik varsayıma dayanan diğer algoritmalara da uyarlanabilecegini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The approximate stochastic simulation (ASS) algorithms are the alternative approaches to generate the complex biological systems with a loss in accuracy by gaining from computational demand. There are a number of approximate methods which can successfully simulate the systems, such as poisson tau-leap and approximate Gillespie algorithms. The common property of these approaches is that they are based on the leap conditon which controls the change in hazard functions under a time interval. By means of this interval we can find an interval for the number of simultaneous reactions k in the time interval generated from the leap condition. In this study, we propose alternative intervals for k that are dependent on the sufficient statistics and also, we derive confidence intervals for k whose parameters are obtained via maximum likelihood estimator, moment estimators and bayesian estimators. Furthermore, we extend the leap condition by using higher order Taylor expansion whose original estimators are found under the first order. In our derivations, we use the poisson tau-leap approach since it is the fundamental approximate stochastic simulation method. Moreover, we apply the approximate Gillespie algorithm since it is one of the recent approaches that is derived from the idea of the poisson tau-leap method. We consider that although the proposal approaches to these two algortihms, they can be also adapted to other algorithms whose derivation are based on the parametric assumption.