The effect of 5E learning cycle and multiple intelligence approach on 9th grade students' achievement on unit of chemical properties, attitude, and motivation toward chemistry
5E öğrenme döngüsü ve çoklu zekâ kuramının 9. sınıf öğrencilerinin kimyasal özellikler ünitesi üzerindeki başarılarına, kimya dersine olan tutumlarına ve motivasyonlarına etkisi
  1. Tez No: 442252
  2. Yazar: MUSTAFA TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 441
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, 5E öğrenme döngüsü modeli ve çoklu zekâ kuramının Ankara Keçiören bölgesindeki 9.sınıf Anadolu lisesi öğrencilerinin kimyasal özellikler ünitesinin kavramları üzerindeki başarılarına, hatırlama düzeylerine, kimya dersine karşı tutumlarına ve kimya öğrenmeye yönelik motivasyon bileşenlerine olan etkisini geleneksel öğretim metoduyla karşılaştırılarak etkisini araştırmaktır. Bu çalışma, 2013-2014 bahar döneminde bir devlet Anadolu lisesinin altı tane sınıfındaki dokuzuncu sınıf öğrencileriyle planlanmıştır. Çalışmanın örneklemi 69 erkek 82 kız olmak üzere 151 dokuzuncu sınıf öğrenci içerir. Bu çalışmayı yürütmek için yarı deneysel yöntemin bir çeşidi olarak eşit olmayan kontrol grup deseni adapte edilmiştir. 5E öğrenme döngüsü, Gardner'ın Çoklu zekâ teoremi temelli ve geleneksel öğretim metodu olarak çalışma da 3 farklı öğretim metodu kullanılmıştır. 5E öğrenme döngüsü deneysel grubunun birine uygulanırken, çoklu zekâ teorisi temelli öğretim diğer deney grubunda kullanıldı. Kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemiyle öğretim yapıldı. Uygulamadan önce, öğrencilerin kimyasal özellikler ünitesi üzerindeki ön bilgilerini ve olası gruplar arası farklılıkları kontrol etmek için Kimyasal Özellikler Başarı Testi ilk test olarak verildi. Çalışma sonunda ise, dokuzuncu sınıf kimya müfredatına göre hazırlanan Kimyasal Özellikler Başarı Testi deneyin öğrencilerin geçerli kimya konusu üzerindeki başarılarını araştırmak için tüm gruplara son test olarak uygulandı. Ayrıca, bu test çalışmanın sonlanmasından üç buçuk ay sonra öğrencilerin hatırlama seviyelerini ölçmek için tekrar uygulandı. Çalışmanın başında ve sonunda öğrencilerin kimyaya karşı olan tutumunu karşılaştırmak için Kimyaya Yönelik Tutum Ölçeği uygulandı. Son olarak, öz yeterlik, kaygı, öz- belirleme, hedef yönelimi, içsel motivasyon bileşenlerini içeren Kimya Motivasyon Testi çalışmanın başında ve sonunda öğrencilerin kimya öğrenmeye yönelik motivasyon bileşenlerini değerlendirmek için verildi. Tüm ölçme araçlarının verileri toplandıktan sonra, SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistiksel analizler (MANCOVA) çalışmanın datalarını yorumlamak için kullanıldı. Çalışmanın sonuçları gösterdi ki, 5E öğrenme döngüsü ve çoklu zeka teoremi temelli öğretim öğrencilerin kimyasal özellikler ünitesi kavramları üzerine başarına, hatırlama düzeylerine, kendilerinin kimyaya olan tutum ve kimyayı öğrenmeye yönelik bazı motivasyon bileşenlerini bakımından geleneksel öğretim metoduna kıyasla daha etkilidir. Aksine, Öğrencilerin kaygı ve öz-yeterlilik skorları bakımında gruplar arasında herhangi bir farklılık yoktur.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to explore the effectiveness of based on 5E learning cycle model and Gardner's multiple intelligence theory oriented instructions students' achievement and their retention level in unit of chemical properties concepts, attitude towards chemistry, and constructs of motivation to learn chemistry when compared with traditional instruction method on ninth grade public Anatolian high school students in Kecioren District of Ankara. The current study was intended in approximately eight weeks in the 2013-2014 spring semester at one public Anatolian High School on ninth grade students in 6 classes. The sample of the study contains 151 ninth-grade students (69 males and 82 females). The research design for conducting this study was adopted the non-equivalent control group design as a type of quasi-experimental design. It was utilized three different types of instruction methods that were based on the 5E learning cycle and Gardner's multiple intelligence theory and the traditional instructional method in the study. The 5E learning cycle instruction were applied to the one of the experimental groups while the other experimental group were instructed with the based on the multiple intelligence theory instruction. Also, the control group was implemented with traditioanal instructional method. The students were given as the pre-tests that were Chemical Properties Achievement Test to check the students prior knowledge on the unit of the chemistry properties and the possible differences among the groups before the treatment. At the end of the study, Chemical Properties Achievement Test, which was prepared according to the ninth grade chemistry curriculum, was applied all groups as a post-test to seek the effect of treatment on the students' achievement on the current chemistry topic. Furthermore, this test was again given three and a half months after the end date of the study to measure students' retention levels. Moreover, Attitude Scale Toward Chemistry was applied to all of the groups for comparing students' attitudes toward chemistry before and after the implementation. Finally, Chemistry Motivation Questionnaire which includes intrinsic motivation, goal orientation, self-determination, self-efficacy, and anxiety components were given to before and after treatment to evaluate students' componens of motivation to learn chemistry. After gathering all instruments data, they were analyzed by using SPSS 22.0. It was utilized descriptive and inferential statistics analysis (MANCOVA) to interpret the data. In addition to these analyzes. Also, ANCOVA was performed to set out to double-check with additional analysis. The finding of the study indicated that the based on the 5E learning cycle and multiple intelligence theory instructions were effective than traditionally designed instruction in terms of students' achievement and retention level on unit of chemical properties concepts, their attitude toward chemistry and some constructs of motivation to learn chemistry. On the contrary, there were no differences regarding the participants' average self-efficacy and anxiety scores among the groups.