Bilim merkezlerindeki sergileri modelleyen atölye çalışmaları ve uygulama sürecinin lise öğrencilerinin kavramsal başarılarına etkisi: Basit makineler örneği
The effect of workshops and application processes modeling exhibitions in science centers on conceptual achievement of high school students: Example of simple machines
- Tez No: 590481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UYGAR KANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, bilim merkezlerindeki sergilere yönelik geliştirilen atölye çalışmalarının dokuzuncu sınıf öğrencilerinin“Basit makineler: Palangalar ve Kaldıraçlar”konusundaki kavramları öğrenmedeki etkisini araştırmaktır. Araştırmanın evrenini 2018-2019 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Bursa ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir lisedeki dokuzuncu sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubunu gönüllük esasına göre belirlenen öğrenciler oluşturmaktadır. Nicel ve nitel araştırma yönteminin bir arada kullanıldığı bu araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı-deneysel desen kullanılmıştır. Fizik derslerinde gerçekleştirilen bu çalışmada 9. sınıf öğrencilerinden belirlenen sekiz öğrenciden oluşan üç deney grubu ve bir kontrol grubu olmak üzere toplam 32 öğrenci ile çalışılmıştır. Kontrol grubunda geleneksel olarak yapılan öğretim, deney gruplarında ise konunun öğretiminin ardından bilim merkezi gezisi; bilim merkezi gezisi sonra atölye çalışması, atölye çalışması sonrası bilim merkezi gezisi olmak üzere oluşturulan dört grubun basit makineler konusundaki öğrenmeleri arasındaki farklılık araştırılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak basit makineler başarı testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler; uygulama öncesi ve uygulama sonrasında toplamda 4 haftada toplanmıştır. Nicel veri analizinde istatistik paket programından faydalanılmış, nitel veriler için içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, bilim merkezindeki sergileri pedagojik olarak modelleyen atölye çalışmalarının öğrencilerin akademik başarılarını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma bilim merkezi imkânlarından etkili bir şekilde yararlanmak için öğretmenlere ve eğitmenlere yönelik bir mesleki gelişim modelinin araştırıldığı TÜBİTAK-1001 destekli BİLMER projesi (114K646) kapsamındaki temel ilkelerden yola çıkılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of the workshops developed for exhibitions in science centers on the concepts of "Simple Machines: Pulleys and Leverages for ninth grade students. The population of the study consists of ninth grade students in a high school affiliated to the Ministry of National Education in Bursa in the spring term of 2018-2019 academic year. The sample of the study consists of students selected from the population based on the appropriate sampling method and the study group on a voluntary basis. In this study, where quantitative and qualitative research methods were used together, a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was used. In this study, which was carried out in physics classes, a total of 32 students, including three experimental groups consisting of eight students and one control group, were selected from 9th grade students. In the control group, traditional teaching and experimental groups were followed by a visit to the science center; The difference between the learning of the simple groups about the four machines, which were formed after a science center trip, a workshop, and a science center trip after a workshop, was investigated. In the research, simple machines achievement test and semi-structured interview form were used as data collection tool. Data; before and after the application. Statistical package program was used in quantitative data analysis and content analysis technique was used for qualitative data. As a result of the research, it was concluded that the workshops which model pedagogically the exhibitions in the science center had a positive effect on the academic achievement of the students. This study is based on the basic principles within the scope of the TÜBİTAK-1001 supported BILMER project (114K646), in which a professional development model for teachers and trainers is investigated in order to benefit effectively from the facilities of the science center.