Magnetic resonance electrical impedance tomography based on MRI-SPAMM
MRG-SPAMM tabanlı manyetık rezonans elektrıksel empedans tomografısı
  1. Tez No: 442285
  2. Yazar: KEMAL SÜMSER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET MURAT EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Biyolojik dokuların elektriksel iletkenliği farklı dokular arasında değişiklik gösterir. Dokuların ölçülmüş iletkenlik bilgisi, dokunun patolojik durumu hakkında bilgi vermekte ve bazı biyomedikal uygulamaları bu bilgiye ihtiyaç duymaktadır. Manyetik Rezonans Akım Yoğunlugu Görüntüleme (MRAYG) ve Manyetik Rezonans Elektriksel Empedans Tomografisi (MREET), nesnelerin içindeki akım ve iletkenlik dağılımını dışarıdan uygulanan elektrik akımlarının oluşturduğu manyetik akı dağılımlarından yararlanarak araştıran görüntüleme yöntemleridir. Manyetizasyonun uzaysal modulasyonu (MUM), görüntülenen objenin uzaya bağlı özelliklerini değerlendirmede kullanılan bir ön görüntüleme darbe dizilimidir. Standart MREET darbe dizilimleri uzun tekrarlama sürelerine sahip olduklarından, uzun bilgi toplama sürelerine sahiptirler. Uzun bilgi toplama süreleri, görüntülerin artefaktlara duyarlı olmasına sebep olur. Bu problem, akımların ön-görüntüleme esnasında uygulanması ve kısa tekrarlama sürelerine sahip darbe dizilimleri kullanılarak aşılabilir. Bu çalışmanın amacı MRAYG ve MREET uygulamalarında kullanılacak yeni bir veri toplama tekniği uygulanmasıdır. Spin Echo (SE) ve Gradient Echo (GE) tabanlı MUM darbe dizilimleri tasarlanmış ve fark deneysel fantomlar üzerinde denenmiştir. Manyetik akı dağılımı verisi bu yeni teknik kullanılarak elde edilmiştir. Akım yoğunluğu ve iletkenlik dağılımı hesaplanmıştır. Gürültü seviyeleri ve ölçülebilecek en düşük akım değerleri önerilen darbe dizilimleri için ölçülmüştür. MUM tabanlı darbe dizilimleri MRAYG ve MREET çalışmaları için uygulanabilir bulunmuş ve veri toplama sürelerini kısaltabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electrical conductivity of biological tissues differs among different kinds of tissues. Information about measured impedance of a tissue gives great deal of information about pathological state of the tissue and some biomedical applications requires this information. Magnetic Resonance Current Density Imaging (MRCDI) and Magnetic Resonance Electrical Impedance Tomography (MREIT) are two imaging modalities which investigates current and conductivity distribution inside objects by utilizing the magnetic flux density distribution induced by externally applied currents. Spatial Modulation of Magnetization (SPAMM) is a pre-imaging pulse sequence which is used to evaluate spatially dependent properties of an imaged object. Standard MREIT pulse sequences have long repetition times and this results in long acquisition times. Long acquisition times make imaging susceptible to artefacts. This problem can be overcomed by injecting current during a pre-imaging sequence and usage of pulse sequences with low repetition times. The aim of this study is to implement a new data acquisition sequence for MRCDI and MREIT applications. Spin Echo (SE) and Gradient Echo (GE) based SPAMM pulse sequences are implemented and tested on different experimental phantoms. Magnetic flux density data are obtained using this new technique. Current density and conductivity distributions are calculated. Noise levels and minimum measurable current level with proposed sequences are measured. SPAMM based pulse sequences are found to be applicable to MRCDI and MREIT studies and can help to reduce data acquisition times.