Tool support for worst case end to end delay analysis of AFDX networks
AFDX ağlarında en büyük uçtan uca gecikme çözümlemesi için yazılım aracı desteği
- Tez No: 442286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT FEHMİ BAZLAMAÇCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Aviyonik Çift Yönlü Anahtarlamalı Ethernet (AFDX) aviyonik sistemlerde kullanılan ana teknolojik bileşenler arasındadır. Yayımlanmasından bu yana, AFDX hızla yaygınlaşmış ve başlıca Airbus A400M, Boeing 787, Bombardier C Serisi gibi başlıca hava araçlarında konuşlandırılmıştır. AFDX ağlarında, uç sistemler arası veri alış verişi tüneller aracılığı ile yapılmaktadır. Sertifikasyon amaçları kapsamında, uçtan uca gecikme zamanı için güvenli bir üst sınır bulunması zorunludur. UPPAAL'ın bu tip gecikme çözümlemesi yapabilmek için yararlı olduğu gösterilmiştir ancak gerekli durum makinalarını üretmek bıktırıcıdır. Bu tez çalışmasında, verilen bir AFDX ağının belirli bir sanal bağlantısına ait en büyük uçtan uca gecikme zamanını UPPAAL çözümleme aracını kullanarak hesaplamak için gereken ve AFDX ağının durum makinalarını oluşturacak kullanıcıya sunan bir yazılım aracı inşa edilmiştir. Buna ek olarak, belirli ağlarda en büyük uçtan uca gecikme zamanını hesaplamada kullanılan methodların performansları karşılaştırılmıştır. Dahası, AFDX anahtarlarda kullanılabilen iki servis disiplini, ilk-giren-ilk-çıkar (FIFO) ve dairesel denetim (RR) çizelgeleme algoritmaları için en büyük uçtan uca gecikme zamanı hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır. Bu tez çalışması ve geliştirilmiş olan araç, en büyük uçtan uca gecikme zamanını hesaplamak için gerekli tüm aday olabilecek senaryoların ortaya çıkarılması gereksinimini ortadan kaldırmıştır. Bir AFDX ağının en büyük uçtan uca gecikme zamanı artık daha az kullanıcı çabası ve zamanı ile hesaplanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Avionics Full Duplex Switched Ethernet (AFDX) is among the major technological components used in avionics systems. Since its publication, AFDX has spread out rapidly and has been deployed in major aircrafts such as Airbus A400M, Boeing 787, Bombardier C Series, etc. In AFDX networks, data is exchanged between end systems by utilizing tunnels. For certification purposes, finding a safe upper bound is required in transmission process. UPPAAL is already shown to be useful for performing such a delay analysis but it is tedious to create the state machines required. In the present thesis work, a software tool is developed to generate the state machines of a given AFDX network to enable users to find out the worst case end-to-end delay of a specified virtual link through using the analysis tool UPPAAL. In addition, the performance comparison of methods that are utilized for calculation of worst case end-to-end delay is done over specified network topologies. Furthermore, AFDX switch service disciplines, namely first-in-first-out (FIFO) and round-robin (RR), are compared in the above setting. This thesis work and the tool developed eliminate the need for finding out all of the candidate scenarios that are necessary to calculate the worst case end-to-end (E2E) delay. The delay value of an AFDX network can now be calculated with less user effort and time.