Understanding the role of legislative aspects on the formation of urban interface
Kentsel arayüz oluşumunda hukuki yönlerin rollerinin anlaşılması
  1. Tez No: 442284
  2. Yazar: SEDA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ADNAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
This research aims to explore the role of legislative process in the formation of urban interfaces. Urban interfaces are the interspaces forming a shared boundary between an urban space and an architectural structure. Considering the interactive process of architecture and city planning, urban interfaces as the spatial intersection, are the keys of relations of these disciplines. Spatial integration of urban form and architecture affect urban environment in terms of urban spatial interaction. Architectural and urban design with legislative process is the determinative of the formation, definition and production of that spatial integration, urban interfaces. However, those two designating factors differ in terms being objective and subjective issues. During design process of urban composition, legal (objective) regulations are guides for designed (subjective) urban or architectural elements to make them work as parts of a whole. Therefore design guidance in the legislative process, become a crucial part of the development control systems in terms of physical, social, functional and visual qualities of urban environment. As a result it is necessary to include interfaces in development control system, as the spatial keys of architectural structure and urban space. This study will cover the interfaces as the boundary and the setting under the titles of built form and building site. Accordingly, the study will discuss the role of legislative processes and regulations as a design guidance system in the formation of urban interfaces in terms of physical, social functional and visual effects on urban environment. Finally the definition and formation of interfaces within legislation, regulations and spatial planning process as a design guidance, will be evaluated in terms of effectiveness, adequacy and sufficiency.
Özet (Çeviri)
Bu araştırmanın amacı, yasal sürecin kentsel arayüz oluşumundaki rolünü incelemektir. Kentsel arayüzler, kentsel mekan ve mimari yapının paylaşılan sınırlarını oluşturan arakesitler/ ara mekanlardır. Mekânsal kesişimler olarak kentsel arayüzler; mimarlık ve şehir planlama etkileşimli süreci göz önüne alındığında, bu disiplinlerin mekânsal ilişkilerinin anahtarıdır. Mimari ve kentsel formun mekânsal bütünleşmesi ise kentsel ortamı, kentsel mekân etkileşimi açısından etkilemektedir. Mimari ve kentsel tasarım ile yasal süreç; bu mekânsal bütünleşmenin-kentsel arayüzlerin, oluşumunun, tanımının ve üretiminin belirleyicisidirler. Ancak bu iki belirleyici faktör öznel ve nesnel olmaları açısından farklılaşmaktadır. Kent kompozisyonun tasarım sürecinde, tasarlanmış(öznel) kentsel ya da mimari öğeler bir bütünün parçaları olarak işlemesi için yasal(nesnel) düzenlemeler kılavuz olmaktadır. Dolayısıyla yasal süreçte tasarım rehberliği, kent ortamının fiziksel, sosyal, fonksiyonel ve estetik nitelikleri açısından, imar kontrol sisteminin önemli bir parçası durumundadır. Sonuç olarak kentsel mekan ve mimari yapının mekansal ilişkilerinin anahtarı olarak; arayüzlerin imar kontrol sistemi içinde ele alınması kent mekanının bütünlüğünü sağlamak için gereklidir. Bu çalışmada arayüzler çeper ve mahal olarak yapı formu ve yapı alanı başlıkları ile ele alınacaktır. Bu doğrultuda kentsel arayüzlerin oluşum sürecinde ki yasal düzenlemeler ve süreç fiziksel, sosyal, fonksiyonel ve estetik nitelikler açısından incelenecektir. Son olarak, arayüzlerin tanımı ve oluşumu; tasarım kılavuzu/rehberi olan mevzuat, düzenleme ve mekânsal planlama süreci içindeki verim/etki, yeterlilik, uygunluk açısından değerlendirilecektir.