Volatil anestetiklerin antioksidan savunma sistemine etkileri
  1. Tez No: 44232
  2. Yazar: AYŞEGÜL CEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. NURTEN ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada volatil anesteziklerin antioksidan savunma mekanizmasına etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya Multi Nodüler Guatr nedeniyle öpere olacak, başka hiçbir hastalığı olmayan, sigara, alkol ve ilaç alışkanlığı bulunmayan 33 kadın hasta dahil edilmiştir. Rastgele onbirerli üç gruba ayırarak halotan, enfluran ve isofluranm etkileri araştırılmıştır. Antioksidan enzimlerden SOD, GSHPx ve bunların kofaktörleri olan Se, Cu, Zn düzeyleri plazma ve eritrositlerde atomik absorbsiyon spektrofotometre ile ölçülmüştür. Veriler karşılaştırıldığında volatil anesteziklerin özellikle halotan ve enfluranm antioksidan savunma sistemini etkileyerek enzim ve eser element seviyelerini düşürdüğü bulunmuştur. Bu da daha ayrıntılı çalışmaların yapılmasının yararlı olduğunu düşündürmektedir. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effect of volatile anesthetics on antioxidant defense mechanism is evaluated. Thirty-three nonsmoker healthy female patients without drug or alcohol abuse were included in the study. On three groups constituting of 1 1 patients, the effect of halothane, enflurane and isoflurane were investigated. In plasma and red blood cells atomic absorption spectrophotometry was used to measure the levels of antioxidant enzymes SOD, GSHPx and cofactors Se, Cu and Zn. The results showed that volatile anesthetic's, especially halothane and isoflurane effect the antioxidant defense mechanism and lower the levels of trace elements. This conclusion bring out the necessity that more detailed studies in this field should be designed. 57