Classification of bridge damages and costs for optimal maintenance planing based on markov decision process
Köprü hasarları ve maliyetlerinin markov karar sürecine dayalı optimal bakım planlaması için sınıflandırılması
  1. Tez No: 442348
  2. Yazar: REZA ASLZAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Köprülerin dayanıklılığı, taşıdıkları yükler ve çevresel etkiler sebebiyle zaman içinde tedrici bir biçimde azalır. Köprüler üzerinde yıpranmanın etkisi köprüler yaşlanmaya başladığında ve mazemeler sürekli eskimeye mazruz kaldıklarında ortaya çıkmaktadır. Trafik yükleri, iklim ve çevresel faktörler, inşaat kalitesi, deprem ve sel gibi doğal afetler bir köprünün yıpranma oranı ve miktarını etkileyen önemli faktörlerdir. Bu sebeple, köprülerin performanslarının korunabilmesi için yaşamları boyunca uygun bir biçimde yönetilmeleri gerekmektedir. Etkili bakım ve onarım planlarının oluşturulabilmesi için köprü hasarları ve elemanları hakkında geniş çapta bilgi sahibi olunması çok önemlidir. Bu çalışmada genellikle rastlanan köprü elemanları ve ilgili hasarları incelenmiş olup bu hasarların sebepleri açıklanmaktadır. Kullanılmakta olan iki farklı bakım ve onarım birim maliyet tahmini teknikleri ve işlemleri açıklanmış ve birbiriyle mukayese edilmiştir. Bir köprü ağı veya stoğunun bakımı yapılacak ise, kısıtlı bütçe sebebiyle köprülerin bakım ve onarım maliyetleri optimize edilmelidir. Bakım ve onarım modellerinin geliştirilmesi de irdelenmektedir. Bu çalışmada, köprülerin yıpranmasının stokastik modellenmesi için Markov Karar Süreçleri (MKS) metodu kullanılmıştır. Köprü elemanları için geçiş olasılıkları matrisleri üretilmiş olup, bakım ve onarım maliyetleri tahmin edilmiştir. Buna ilaveten, ayrı bir optimizasyon programının sonuçlarının doğrulanması amacıyla bir bilgisayar algoritması geliştirilmiştir. Yeni geliştirilmiş olan algoritma bir köprü elemanının optimal bakım ve onarım maliyetinin bulunması için kullanılmış ve sonuçlar Markov zincirine dayalı optimizasyon programı ile mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Serviceability of a bridge is gradually reduced over time due to loads they carry and the environmental effects. The effect of deterioration on bridges begin to appear when the bridges start aging and the materials are subjected to constant wear. Traffic loadings, weather and environmental factors, quality of construction, natural disasters, such as earthquakes and floods, are important factors that affect the degree and rate of deterioration of a bridge. Therefore, appropriate management is needed for bridges during their lifetime to maintain their performance. In order to devise effective maintenance and repair plans, a vast knowledge on bridge damages and components is crucial. In this study, bridge elements and related damages that generally occur are introduced and their causes are explained. Two separate unit maintenance and repair cost estimation techniques and procedures used are explained and compared with each other. Maintenance and repair costs of bridges should be optimized because of budget constraints if a bridge network or stock is to be maintained. Development of maintenance and repair models are also introduced. In this study, for stochastic modeling of bridge deterioration, Markov Decision Process (MDP) method is adopted. Transition probability matrices are generated for bridge elements and maintenance and repair costs are estimated. In addition, a computer algorithm is developed in order to verify the results of a separate optimization program. The newly developed computer algorithm is used to find the optimal maintenance and repair cost for a bridge element and the results are compared with the Markov chain-based optimization program.