Syntheses, electrochemical and spectroelectrochemical characterizations of benzothiadiazole and benzoselenadiazole containing random copolymers
Benzotiyadiyazol ve benzoselenadiyazol içeren rasgele dizilimli kopolimerlerin sentezi, elektrokimyasal ve spektroelektrokimyasal karakterizasyonu
- Tez No: 442355
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Karbazol, fluoren ve silafluoren ünitelerine dayalı donör-akseptör tipi üç yeni rasgele dizilimli kopolimer Suzuki polikondansiyon reaksiyonu ile başarıyla sentezlenmiştir. Benzotiyadiazol ve benzoselenadiazol üniteleri elektron akseptörleri olarak polimer sentezinde kullanılmıştır. Sentezlenen monomer ve polimerlerin NMR spektroskopisi ile karakterizasyonunun ardından, polimerlerin elektrokimyasal ve spektroelektrokimyasal karakterizasyonu çalışılmıştır. Polimerlerin redoks ve absorpsiyon özellikleri incelenmiştir. Redoks potansiyelleri, HOMO/LUMO enerji seviyeleri, optik bant aralıkları, yüzde geçirimlilik değişimleri ve renk değişim süreleri hesaplanmıştır. Bu sonuçlara göre tüm polimerler literatürdeki örneklerlerine kıyasla geliştirilmiş özelliklere sahiptir ve optoelektronik uygulamalarda verimli sonuçlar vaad etmektedirler.
Özet (Çeviri)
Three novel donor-acceptor type random copolymers based on carbazole, fluorene and silafluorene units were successfully synthesized via Suzuki polycondensation reaction. Benzothiadiazole and benzoselenadiazole were used as the acceptor units in the polymer synthesis. After the characterization of synthesized monomers and polymers via NMR Spectroscopy, electrochemical and spectroelectrochemical characterizations of the corresponding copolymers were studied. Their redox and absorption behaviours were observed. Redox potentials, HOMO/LUMO energy levels, optical band gaps, percent transmittance changes and switching times were calculated from those studies. According to the results, all copolymers were enhanced properties compared to their counterparts in the literature. They have promising candidates in optoelectronic applications.