Participation and governance in regional planning in the case of zafer development agency
Bölge planlamada katılım ve yönetişim: Zafer kalkınma ajansı örneği
  1. Tez No: 442360
  2. Yazar: SILA CEREN VARIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bölge planlama, bölgelerin genel gelişimi ile ilgili geniş çapta konuları ele alır. Bu tez çalışmasında bölge düzeyinde katılımcı planlama uygulamalarının değerlendirilmesine odaklanılmaktadır. Bölgesel Kalkınma Ajansları (BKA) bölge ölçeğinde katılımcı planlama uygulamalarına ve bölgesel yönetişime katkıda bulunan kuruluşlar olarak düşünülmektedir. Bu çalışmada bölge planlamada katılımcı yaklaşım ve bölgesel yönetişim konularına odaklanarak uluslararası örnekler sunulmuştur. Tez çalışması Zafer Kalkınma Ajansı tarafından uygulanan bölge planlamada katılım ve yönetişim pratiklerini inceler. Zafer Kalkınma Ajansı Türkiye'de İBBS II düzeyinde TR33 Bölgesinde faaliyet göstermektedir. Araştırmanın amacı bölgedeki plancı, karar alıcılar ve halk arasındaki diyaloğun, Ajansın ilk ve ikinci bölge planı uygulamaları sırasında incelenmesidir. Bu çalışma, Zafer Kalkınma Ajansı'nın yürütmüş olduğu bölge planlama süreci sırasında katılımcılığın uygulanması üzerine odaklanır. Dahil olma, katılım ve iyileştirilmiş bölgesel yönetim, Türkiye'de son 10 yıldır faaliyette olan BKA'ların etkisini geliştirmek için dikkat edilmesi gereken yönlerdir. Bölgesel yönetişim ve katılımcı planlamanın geliştirilmesi için daha fazla araştırma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Regional planning involves widespread issues concerning the overall development of regions. This thesis focuses on evaluation of participatory planning practices at the regional level of planning. Regional Development Agencies (RDAs) are considered as the institutions that contribute to the participatory planning practices and governance at regional level. International examples are presented focusing on the topics of participatory planning and governance in regional planning. The study elaborates the participation and governance in the regional planning processes performed by Zafer Development Agency. Zafer Development Agency operates in TR33 Region on NUTS II level in Turkey. The aim of the research is to examine the dialogue between the planner, planning authorities and the society during the planning process of the first and second regional plans of the Agency. This study focuses on the application of participatory process during regional planning which Zafer Development Agency conducted. Inclusion, participation and improved regional administration require attention in order to improve the effects of RDAs that have been operating for the last 10 years in Turkey. A further research is suggested for improved participatory planning and regional governance practices.