Erkek hastalarda trıchomonıosıs tanısında polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) kullanımının etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of using PCR for detection of trichomoniosis in male patients
- Tez No: 390870
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATAMBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kadın ve erkekte idrar ve üreme yollarında Trichomonas vaginalis' in yerleşmesi ile oluşan paraziter infeksiyon Trichomoniosis olarak adlandırılırken erkeklerde bu infeksiyon büyük çoğunlukla asemptomatik seyretmekte ve parazitin bulaşmasında taşıyıcı rolü üstlendikleri düşünülmektedir. Bu çalışmada trichomoniosis tanısı koyulmayan erkeklerde ki gizli taşıyıcılığı Nested Polimeraz Zincir Reaksiyonu yöntemi ile açığa çıkarmak amaçlanmıştır. Çalışmada Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi'ne Aralık 2013 - Mayıs 2014 tarihleri arasında idrar yolu infeksiyonu ön tanısı ile Üroloji Polikliniğine başvuran 18-50 yaş arası 138 erkek hastadan idrar örnekleri direkt mikroskobik bakı, kültür ve Nested PZR yöntemleri ile incelenmiştir. Çalışma sonucunda direkt mikroskobi ve kültür yönteminde T. vaginalis'e rastlanılmazken, Nested PZR yöntemi ile 9 (%6.5) hastada T.vaginalis DNA sı pozitif bulunmuş ayrıca pozitif bulunan hastalar ile idrar yolu infeksiyonu arasındaki ilişki istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; T. vaginalis ile enfekte erkeklerin çoğunda semptom bulunmadığı için T. vaginalis araştırılması açısından göz ardı edildiği, gizli taşıyıcı olarak hastalığı yaymaya devam ettikleri, T. vaginalis'in saptanmasında Nested PZR yönteminin çok hassas ve gizli taşıyıcıları açığa çıkarmak amacıyla tanıda mutlaka kullanılması gereken bir yöntem olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trichomoniosis is a parasitic infection which occurs with the settlement of Trichomonas vaginalis in female and also male urinary and reproductive tracts. In males this infection generally appears asymptomaticly and males are thought as a carrier for transmission of the infection. In this study our aim was detection of the parasitic infection in undiagnosted males by Nested PCR method. Our study involved 138 urine samples which are belongs to males between 18-50 ages who are suffering from urinary tract infection. Samples were collected between December 2013 - May 2014 from Urology clinics in Malatya Inonu Universty Turgut Ozal Medical Center. Urine samples were investigated by direct microscopy, culture and Nested PCR methods. In the Nested PCR analysis, we detected T.vaginalis infection in 9 (%6.5) patients, however there weren't any T.vaginalis trophozoites in the direct microscopy and culture investigations. Moreover there was a statistically significant difference between urinary tract infection and T.vaginalis positive patient groups. As conclusion, the Nestedm PCR analysis is the most sensitive and accurate method for detection of the asymptomatic male carrier. We recommend strongly using of the Nested PCR method for diagnostic purpose.