Boya hassasiyetli güneş pilleri için D-π-D türevli fluorenlerin sentezlenmesi ve elektriksel özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of D-π-D derivative fluorenes for dye-sensitized solar cell and investigation of their electrical properties
  1. Tez No: 442406
  2. Yazar: CANER CEBECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
4,5-diazafluoren metal komplekslerinde iki azot donör atomu ile 2-koordinasyon yapan heterohalkalı bileşik türüdür. Bu bileşiklerin biyolojik, fotofiziksel, fotokimyasal ve kataliz uygulamaları araştırılmaktadır. Enerji ihtiyacını karşılayacak ucuz, kolay üretilebilen, kararlı, çevre dostu ve dayanıklı malzemeler geliştirmek dünyada bilim insanlarının üzerinde en çok çalıştıkları konulardan biridir. Bu alanda güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmeyi amaçlayan son yıllardaki boya hassasiyetli güneş pilleri (DSSCs) araştırmaların sayıları, yapılan farklı boyalar ve kullanılan diğer farklı malzemeler ile artmıştır. Bu çalışmada 4,5-dizafluoren'in 9-pozisyonundan türevli üç farklı D-π-D özellikli ligand ve bu ligandların Rutenyum kompleksleri sentezlenerek karekterizasyonu yapıldı ve mezo gözenekli TiO2 ile kaplanmış ITO cam üzerine uygulandı. Her bir ligand ve Rutenyum kompleksinin fotovoltaik ölçümleri kalibre edilmiş silikon fotodiot tarafından üretilen 1-güneş şiddeti (100 mW/cm2) altında yapıldı. Kayda değer sonuçlara göre F1-Ru ve F2-Ru komplekslerinin güneş enerjisinden elektrik enerjisine dönüşüm verimlilikleri sırasıyla %2.01 ve %1.26 olarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
4,5-diazafluorene is the type of heterocyclic compound containing two nitrogen donor atoms which 2-coordinate in the its metal complexes. Biological photophysical, photochemical and catalytic applications of these compounds are being researched. Developing materials to meet the needs of cheap energy, which can be produced easily, stable, environmentally friendly and durable is one of the top priority issues that scientists work on. In this field, numbers of the dye-sensitized solar cell researches with the help of produced various dyes and materials have increased in recent years which aim converting solar energy into electrical energy. In this study, 9-position derived three different D-π-D type, 4,5-diazafluorene ligands and their Ru complex were synthesized, characterized and applied on mesoporous TiO2 coated ITO glass. Each ligand and their Ru complex's photovoltaic measurements were performed under 1-sun intensity (100 mW/cm2) which genereted by calibrated silicon photodiode. As remarkable results, the solar energy conversion to electrical energy efficiency of F1-Ru and F2-Ru complex was obtained respectively 2.01% and 1.26%.