Doğanbaba Çayı (Yeşilova-Burdur)'nda yaşayan Pseudophoxinus burduricus ve Squalius fellowesii'nin büyüme özellikleri ve metazoan parazitlerinin saptanması
Determination of growth properties and metazoan parasites of pseudophoxinus burduricus and squalius fellowesii living in the Doğanbaba Creeks (Yeşilova-burdur)
- Tez No: 442417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ İNNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ocak 2014 ile Şubat 2015 tarihleri arasında, Doğanbaba Çayı (Yeşilova-Burdur)'ndan, 152 adet Squalius fellowesii ve 60 adet Pseudophoxinus burduricusyakalanmıştır. P. burduricus'un 0 ile III yaş arasında, S. fellowesii'nin 0 ile V yaş arasında dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. S. fellowesii'nin boy dağılımının; 3,9-20,7 cm arasında, ağırlık dağılımının 0,41-92,01g arasında olduğu ve boy-ağırlık ilişkisinin; W=0,0062TB3,1655(R² = 0,99) olduğu tespit edilmiştir. P. burduricus'un boy dağılımının; 3,8-12,7 cm arasında, ağırlık dağılımının 0,45-26,10 g arasında olduğu ve boy-ağırlık ilişkisinin; W= 0,005TB3,3502 (R² = 0,99) olduğu tespit edilmiştir. S. fellowesii'nin dişi/erkek oranının 0,59/1 olduğu, P. burduricus'un dişi/erkek oranının 0,54/1 olduğu tespit edilmiştir. Doğanbaba Çayı'nda yaşayan S. fellowesii'de, Paradiplozoon bliccae(Reichenbach-Klinke, 1961) ve Lamproglena compacta Markewitsch, 1936 parazit türleri tespit edilmiştir. P. burduricus'da, Paradiplozoon bliccae(Reichenbach-Klinke, 1961) parazit türü tespit edilmiştir. Tespit edilen her iki parazit türü de (P. bliccae veL. compacta), Türkiye için yeni kayıttır. S. fellowesii'de tespit edilen P. bliccae ve L. compacta'nın prevalans ve yoğunluk değerleri sırasıyla %28,29; 3 ve %11,18; 1,53'dür. P. burduricus'da tespit edilen P. bliccae'nın prevalans ve yoğunlukdeğerleri, %23,33; 6,14'dür.
Özet (Çeviri)
A total of 152 individuals of Squalius fellowesii and 60 individuals of Pseudophoxinus burduricus were found in Doğanbaba Creek (Yeşilova-Burdur) between the dates of January 2014 and February 2015. It was determined that the age distribution of S. fellowesii is between 0 and V, and the age distribution of P. burduricus is between 0 and III.It was determined that the length distribution of S. fellowesii is between 3.9-20.7 cm, the weight distribution is between 0.41-92.01g, and the the length-weight relationship is W=0.0062TL3.1655(R² = 0.99). It was determined that the length distribution of P. burduricus is between 3.8-12.7 cm, the weight distribution is between 0.45-26.10g, and the length-weight relationship is W= 0.005TL3.3502 (R² = 0.99).It was found that the female/male rates of S. fellowesii are 0.59/1 and the female/male rates of P. burduricus are 0.54/1.Paradiplozoon bliccae(Reichenbach-Klinke, 1961) and Lamproglena compacta Markewitsch Markewitsch, 1936 types of parasites were found on S. fellowesii which lives in Doğanbaba Creek (Yeşilova-Burdur). P. bliccae(Reichenbach-Klinke, 1961)type of parasites was detected on P. burduricus. Both parasite types (P. bliccae and L. compacta) detected are new records for Turkey. Prevalence rate and intensity of P. bliccae and L. compacta in S. fellowesii was determined as respectively 28.29%, 3 and 11.18%, 1.53. Prevalence rate and intensity of P. bliccae in P. burduricus was determined as respectively 23.33%, 6.14.