Probiyotik potansiyele sahip laktik asit bakterilerinin heteropolisakkarit üretim özelliklerinin belirlenmesi
Determination of exopolysaccharide production properties of potential probiotic lactic acid bacteria
  1. Tez No: 442416
  2. Yazar: ALİ SOYUÇOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN BAŞYİĞİT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmamızda, daha önceki çalışmalarda insan dışkı örneklerinden izole edilmiş, 16S rRNA dizi analizi ile genetik tanısı gerçekleştirilmiş ve probiyotik özellikleri araştırılmış 20 adet Lactobacillus plantarum, 15 adet L. fermentum, 19 adet Enterococcus faecium ve 1 adet E. durans suşları materyal olarak kullanılmıştır. Bu izolatların EPS üretim özellikleri kalitatif ve kantitatif olarak belirlenmiş ve EPS üreten enzimlerinin varlığı da araştırılmıştır. L. plantarum, L. fermentum ve enterokok suşları sırasıyla 8,2x104 - 7,0x106, 2,0x106 - 2,4x107 ve 2,1x106 - 1,1x107 KOB/mL arasında belirlenmiştir. pH değerleri MRS sıvı besiyeri ve L-SDM besiyeri olmak üzere iki farklı ortamda ölçülmüştür. L. plantarum ile enterokok suşlarının pH değerlerinin MRS besiyerinde LSDM'ye göre yüksek olduğu tespit edilmiştir. L. fermentum için bu durum tam tersine olup L-SDM'de daha düşük pH değerleri ölçülmüştür. Yapılan çalışmada 35 adet Lactobacillus türünden 25 adedi fruktansukraz pozitif, 20 adet Enterococcus türünden ise 18 adedi glikoziltransferaz pozitif bulunmuştur. L. plantarum AC21-1031 ve AK4-11 suşlarının biyokütleleri sırasıyla 22,93 ve 13,58 g/L'dir. Toplam şeker miktarı glukoz cinsinden ifade edilmiş olup yüksek şeker üretimi L. plantarum AB16-65 ile L. fermentum AC18-87'de 136,61 ve 135,55 glukoz cinsinden mg/L'dir. Biyokütle ve şeker üretimi en yüksek 6 adet L. plantarum suşu, 8 adet L. fermentum suşu ve 6 adet E. faecium suşu olmak üzere toplamda 20 adet Ramnoz, fruktoz, mannoz, glukoz, galaktoz ve sukrozun ortalama değerleri 104, 58 μg/g, 18,26 μg/g, 8,05 μg/g, 21,05 μg/g, 15,81 μg/g ve 16,56 μg/g olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, twenty Lactobacillus plantarum, fifteen L. fermentum, nineteen Enterococcus faecium strains along with one E. durans strain which were previously isolated from the fecal samples of human feces, subject to geneticidentificationvia16S rRNA sequence analysis as well as probiotic property investigation were used as material. EPS production characteristics of these isolates were determined as qualitatively and quantitatively and thepresence of EPS-producing enzymes was investigated. Cell counts of L. plantarum, L. fermentum and enterococci strains weredetermined respectively as8,2 x 104– 7,0 x 106, 2,0 x 106 - 2,4 x 107and 2,1 x 106 - 1,1 x 107 CFU/mL. pH values of MRS and L-SDM medium were measured. pH values of L. plantarum and enterococci strains in MRS medium werehigher in comparison with that of L-SDM medium whereas the pH values of L. fermentum strains in MRS medium were lower in comparison with theL-SDM medium. It was found that 25 of all Lactobacillus species were fructansucrase positive and 18 of all Enterococcus species were glycosyltransferase positive. Biomass of L. plantarum AC21-1031 and L. plantarum AK4-11 strains were 22,93 and 13,58 g/L respectively. Total sugar amount was expressed as glucose equivalent. The highest sugar amount of sugar produced was by L. plantarum AB16-65 and L. fermentum AC18-87. According to the results of this study, 6 L. plantarum strains, 8 L. fermentum strains and 6 E. faecium stainswere used in the analysis of monosaccharide with the highest production of sugar and biomass. Mean values of rhamnosus, fructose, mannose, glucose galactose and sucrose were 104, 58 μg/g 18,26 μg/g 8,05 μg/g 21,05 μg/g 15,81 μg/g and 16,56 μg/g respectively.