Yüksek riskli bilier sistem cerrahisinde profilaktik olarak tek doz antibiyotiğin yeri
  1. Tez No: 44246
  2. Yazar: MUSA ŞANAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Bu çalışma 1.10.92- 1.10.94 tarihleri arasında GATA Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğinde kolelithiazis ve kolelithiasis+koledokolithiasis ön tanısıyla ameliyat edilen 150 hastanın antibiyotik profilaksisi konusunda prospektif, kontrollü analizini içermektedir. Hastalar tek dozlu profilaksi, uzun süreli profîlaksi ve kontrol olmak üzere üç gruba ayrıldılar. Her bir grupta 50 hasta mevcuttu. Profilaksi amacıyla İmipenem+Cilastatin kullanıldı. Profilaksi uygulanan grup (Grup A+B= PUG)'ta kontrol grubuna göre (PMG) yara yeri enfeksiyon gelişimi önemli ölçüde düşük bulundu (X2= 19.70, P0.05). Buna karşılık safra kültürü negatif hastalarda (SKN) profilaksinin enfeksiyon gelişimi üzerine olan etkliği gösterilemedi (X2= 2.76, P>0.05). Yüksek riskli bilier cerrahide kısa süreri (tek doz) profilaksinin (KPA) uzun süreli profilaksi (UPA) kadar enfeksiyon gelişiminde etkin olduğu gözlendi (X2= 4.17, P>0.05). Profilaksi uygulanan grupta (PUG) enfeksiyon gelişimi düşük oranda bulunduğu için bu grubun hastanede kalış süresi kontrol grubuna göre (PMG) önemli ölçüde düşük bulundu (t=2.36, p0.05). Yüksek riskli bilier cerrahide antibiyotik profilaksinin gerekli olduğu ve bununda tek dozla yapılmasının en uygun olacağı kanaatine varıldı. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was done in General Surgery Department of Giilhane Military Medical Academy during the period of 1.10.92-94, prospective and controlled antibiotic prophylaxis of 150 patients who were operated on cholelithiasis and cholelithiasis + choledocolithiasis. Patients were classified into three groups; single dose prophylaxis, long-term prophylaxis and control groups. Each group consist of 50 patient and imipenem + cilastatin is used for prophylaxis. In the group administered prophylaxis, wound infection development was found significantly lower than control group (X2=19,70,P0.05). However, in the patients bile culture negative, influence of prophylaxis on infection development wasn't observed (X2=2.76, P>0.05). In high risk bilier surgery, it was observed that single-dose prophylaxis was effective in infection development as well as long-term prophylaxis (X2=4.17, P>0.05). As infection development was found in low rate in the group administered prophylaxis postoperative hospital days, of this group were low compared significantly with control group (t=2.36, P>0.05). There was no significant difference between postoperative hospital days of single dose prophylaxis group and those of long (t=0.890, P>0.05). We suggest that antibiotic prophylaxis is necessary in high risk bilies surgery and it is the most convenient way to do this in single dose. 31