Deneysel serebral abse modelinde antioksidan tedavinin yeri
- Tez No: 44248
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET 25 adet Albino Wistar grubu ratın kullanıldığı bu çalışmada, oluşturulan serebral abse modelinde antıoksıdan ajan olarak kullanılan desferoksaminin; oksidasyonu engellemek suretiyle sekonder injuri üzerine olan önleyici etkilen araştırıldı. Bunun için ratlar. bin negatif kontrol grubu olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Negatif kontrol grubu sadece normal serebral doku histolojisi ve referans MDA düzeylerinin saptanmasında kullanıldı. Abse oluşturulan 4 gruptan birincisinde; tedavi uygulanmadı. İkinci gruba; yalnızca antibiyotik tedavisi, üçüncü gruba antıoksıdan tedavi, dördüncü gruba ise antibiyotik + antioksidan tedavi kombinasyonu uygulandı. Gerek TEM ile yapılan histopatolojik incelemelerde, gerekse lipid peroksıdasyon ürünü olan MDA değerlennın analizinde sonuçlar, antıoksıdan tedavi modelinin, enflamasyonun yolaçtığı lipid peroksıdasyon ve serbest radikallerin, dokuya olan sekonder injünsını azalttığı yada engellediği görüşünü destekler niteliktedir. Çalışmanın bu konudaki ilk örnek olması nedeniyle bu tedaviyi klasik klinik uygulamaya sokmak için bir an önce destekleyici yeni araştırmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this 25 Albino Wistar rats used study,effects of deferoksamine (as antioxidant) by preventing oxidation were analysed on the secondary- injury The rats were examined in 5 groups Negative control group was only used for histological analysis of normal cerebral tissue and establishing normal MDA (product of lipid peroxidation) levels as reference points. The first group which was inoculated with infection agent didn't undergo medical treatment. The second group was treated by only antibiotic while the third group by only antioxidant. The last group was managed by combined therapy (antibiotic-^antioxidant). Both histopathological analysis and MDA level measurements suggest that the model of antioxidant treatment decreases the secondary injuries of free radicals and lipid peroxidation caused by inflammation Since this study is the first in this subject some new supportive investigations are necessesarv to üaın this model of treatment to the routine clinical use. kk