Pasif radar uygulamaları
Passive radar applications
- Tez No: 442532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIRMA YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yakın geçmişe kadar konvansiyonel radar sistemleri sürekli olarak artan sivil hava gözlem radar maliyetlerine ve devamlı olarak gelişen askeri aviyonik teknolojilerine cevap verememekteydi. İşlemci gücünün sınırlı olması, bazı karmaşık sinyal işleme algoritmaların çözümlenmesi için radar yapılarının karmaşıklaşmasına dolasıyla üretim ve bakım maliyetin artmasına sebebiyet veriyordu. Bununla beraber hudut içinde veya dışında sürekli bir kapsama alanı oluşturmak bu karmaşık radar sistemlerinin sayıca daha çok yerleştirilmesi manasına geliyordu. Günümüzde dijital işlem gücü kapasitesinin gelişmesi ve maliyetinin düşmesi ile beraber karmaşık algoritmaları çözümleyen cihazları içeren radar sistemleri basitleştirilebilmiş ve bu çözümlemeler işlem gücü kapasitesiyle modern bilgisayarlara yaptırabilir hale gelmiştir. Bununla beraber kapsama alanı olarak doyuma ulaşmış ticari veya ticari olmayan 3. Parti sistemlerin (FM, 3G, HDTV gibi) vericilerini kullanan sivil veya askeri hava gözlem radar sistemlerinin uygulanabilir olması fikri ortaya atılmıştır.
Özet (Çeviri)
Until recent years, conventional radar systems were unable to satisfy such growing cost of sivil air survailence radars maintaince and advancements of military avionics mostly due to computing capacity. This limitations overcomed by designing much more complex electronic solutions resulting more produce and maintaince cost. Nowadays, achievements in the Computer Technologies makes computing capacity more accesible and more cheaper so some unimplementable radar techiques, due the computing limitaions, become popular again. Moreover idea of the using non co-operative illuminators put forward called passive systems. Scientitic researches show these passive systems offers great opportunity and could fil the gap of low cost and high tech demands on both sivil and military air survialince systems. This thesis consantrate theorical and simulation work about Passive Coherent Location(PCL) or sometimes refered as Passive Bistatik Radar(PBR) systems. Therewithal pros and cons of these systems will be presented as well as future works.