On the selection of interference temperatures
Hücresel ağlarda girişim sıcaklık seçimi üzerine
  1. Tez No: 442531
  2. Yazar: ALIREZA GHASEMIGHARAGOZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANSAL GÜÇLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde küçük ölçekli iki baz istasyonu (BS) oluşan bir hücresel ağ varsayalım. Her BS iki çatışan hedefi vardır, ilişkili kullanıcılarına hizmet veremek ve komşu hücredeki kullanıcılara girişim kontrol yapmak. Bizim sistemde BS belli bir seviyeye ölçülmüş girişim kanalı (IC) üzerinden, hücreler arası girişim (ICI) sınırlayabilir, biz bu girişim sıcaklığı (IT) adlandırıyoruz. Sorun amaç fonksiyonu ağ toplam hizi olduğunda, optimum elde etmek için, girişim sıcaklığı nasıl seçmek. Kullanıcıda girişim güçu skalar değeri oldugu içın, girişim koordinasyon sorunu, bir ağ hız toplamı maksimizasyonu problemi gibi tarif edilebilir. Sonra, biz optimizasyon problemıini çozerek iyi bir performans elde ettik. Ancak, burada dezavantajı, IT seçim problemi, iteratif çözülmesi gerektiğidir ve ilgili BS arasında büyük miktarda iletişime ihtiyacı vardırdir. Bu nedenle, biz iteratif olmayan yönteme ve makul kazanç olan, optimal yakın tahmin etmek için optimal IT iki tarafında (hücre ve kullanıcı) farklı parametrelerin etkisini araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis we assume small scale cellular network consist of two base station (BS) where, each BS has two conflicting goal, serving its associated users and controlling the interference it cause at the users on the neighboring cell. In our system BS can limit the inter-cell interference (ICI) over the measured interference channel (IC) to certain level, the interference temperature (IT). The problem is, how to select temperature that achieve to optimal, when, the objective function is network sum rate. By exploiting the fact that ICI power at the user could be described by scalar value, we characterized our coordination problem to comply with network sum-rate maximization framework. Then, we proposed optimization framework based on optimal IT selection which achieved good performance. However, the drawback here is that IT selection problem should be solved iteratively, where, it needs large amount of back-haul communication between involved BSs. Therefore, we investigated effects of different parameters of both side (cell and user) on optimal IT, in order to propose an approximation to estimate close to optimal IT based on non-iterative method and with reasonable gain.