Pilonidal sinüsün cerrahi tedavisinde ameliyat yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 44256
- Danışmanlar: DR. SAVAŞ TEZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Pilonidal sinüs, yaşam kalitesini bozan, büyük işgücü kayıplarına yol açan, her cinste özellikle ikinci ve üçüncü dekatta görülen tedavi yöntemi henüz kesinlik kazanmamış bir hastalıktır. Uzun yatış süreleri, erken dönem komplikasyonlar ve çok uzun süre sonra bile görülebilen nüksler cerrahları yeni tedavi yöntemleri bulma yoluna itmiştir. Bu çalışmada günümüzde sıkça uygulanan eksizyon ve açık bırakma, eksizyon ve marsüpializasyon oblik eksizyon ve primer kapatma, Rombik eksizyon ve Limberg flep ile kapatma yöntemleri hastane yatış süreleri, erken dönem komplikasyonlar ve en erken 3 ay içinde nüks nedeniyle başvuru açısından retrospektif olarak karşılaştırıldı. Eksizyon ve açık bırakma ve eksizyon ve marsüpializasyon yöntemi düşük erken dönem komplikasyonlar ve düşük nüks oranlarına sahipken hospitalizasyon süreleri uzundu. Oblik eksizyon ve primer kapatma yöntemi ile rombik eksizyon ve Limberg flep ile kapatma yöntemi arasında hospitalizasyon sürelerinde istatistiki açıdan önemli bir fark yoktur. Rombik eksizyon ve primer kapatma uygulanan hastalarda erken dönem komplikasyonlar ve nüks oranlan düşüktü. 37Rombik eksizyon ve Limberg flep ile kapatma yöntemi radikal cerrahi girişim planlanan hastada öncelikle düşünülmesi gereken bir yöntemdir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pilonidal sinüs is an important disease effecting life quality and causing big economic losses. It can be seen in both sexes and it is commonly seen in the second and third decades. The definite treatment policy has not settled yet. Because of the long hospitalisation periods and long term recurrences, surgeons continue their research for new treatment methods. In this study we correlated the most commonly practiced four surgical methods namely excision and leave open, excision and marsupialization, excision and primary closure, Rhombic excision and Limberg flap rotation in terms of hospitalisation periods, post-op computations and readmission due to recurrences. Excision and leave open, excision and marsupialization methods had low post-op complications and low recurrences but relatively long hospialisation periods. The difference in hospialisation periods between oblique excision and primary closure and Rhombic excision and Limberg flap rotation were statisticaly insignificant. Rhombic excision and Limberg flap rotation had lower post-op complications and lower recurrences. Rhombic excision and closure with Limberg flap rotation is the treatment of choise in patients who is planned to have radical surgery. 39