Pilonidal sinüsü olan çocuk hastalarda endoskopik pilonidal sinüs tedavisi (EPSİT ) ile fenolizasyon tedavilerinin sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of outcomes between endoscopic pilonidal sinus treatment (EPSİT) and phenolisation in pediatric patients with pilonidal sinus
  1. Tez No: 901702
  2. Yazar: ŞENER ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TAŞKINLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Amaç: Pilonidal sinüs hastalığının çocuklarda görülme sıklığının artması, günlük hayatta yarattığı iş gücü kaybı, eğitimden geri kalma ve buna bağlı psikolojik etkilenmeler nedeni ile önemi artmaktadır. Tedavisinde farklı seçenekler olmakla birlikte sağladığı avantajlar nedeniyle günümüzde minimal invazif girişimler ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada, fenolizasyon ve EPSİT yöntemlerini karşılaştırılarak, en uygun minimal invazif yöntemin ortaya konması amaçlandı. Materyal-Metot: Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı'na 2016-2021 yılları arasında başvuran, pilonidal sinüs hastalığı tanısı alan, daha önce başka bir cerrahi geçirmemiş, EPSİT ve fenolizasyon yöntemiyle ameliyat edilen 0-18 yaş grubu hastalar dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, intergluteal sulkus derinlikleri, Tezel sınıflamaları, yatış süreleri, nüks durumu, komplikasyon durumu, nüksün ortaya çıkma zamanı, VAS ağrı skorları, postoperatif analjezi ihtiyacı, rutine dönme süreleri, işlem sonrası memnuniyetleri ile ilgili verileri geriye yönelik incelendi. Bulgular: EPSİT yöntemi ile opere edilen yaşları 184,60±19,49 ay olan %70'i erkek 30 hasta, fenolizasyon yapılan yaşları 179,81±21,31 ay olan %54,8'i erkek 31 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Pilonidal sinus disease (PSD) is increasingly prevalent in children, causing significant morbidity due to work and school absenteeism, along with psychological distress. While various treatment options exist, minimally invasive procedures (MIPs) are gaining prominence. This study aimed to compare the efficacy of two MIPs—phenolisation and EPSIT—to determine the optimal approach for pediatric PSD. Materials and Methods: This retrospective study included patients aged 0-18 years who presented to the Department of Pediatric Surgery at Mersin University Faculty of Medicine between 2016 and 2021 with a diagnosis of PSD and underwent either EPSIT or phenolisation as primary surgical treatment. Patient demographics, disease characteristics (intergluteal sulcus depth, Tezel classification), hospitalization duration, recurrence rates, complications, time to recurrence, VAS pain scores, postoperative analgesic requirements, return-to-routine time, and patient satisfaction were analyzed. Results: Thirty patients (70% male; mean age 184.60±19.49 months) treated with EPSIT and 31 patients (54.8% male; mean age 179.81±21.31 months) treated with phenolisation were included.