Polimer-sıvı kristal karışımlarının karışabilirlik davranışlarının çeşitli yöntemlerle belirlenmesi
Determination of miscibility behaviour of liquid crystal and polymer mixture by various methods
- Tez No: 442625
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM CANKURTARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, Poli(eter imid)/(Ultem)/4-[4-(Oktiloksi)benzoiloksi]benzoik asid (OBBA), Ultem/4-[4-(Desiloksi)benzoiloksi] benzoik asid (DEBBA), Ultem/4[4(Dodesiloksi)benzoiloksi] benzoik asid (DOBBA) ve Ultem/4[4(Tetradesiloksi)benzoiloksi]benzoik asid (TBBA) karışımlarının karışabilirlik davranışları seyreltik kloroform çözeltisinde 30 0C'de çalışıldı. Karışımların spesifik vizkozitelerini belirlemek için sabit sıcaklık banyosunda el yapımı Ubbelohte tipi vizkozimetre kullanıldı. Bu karışımların vizkozimetrik parametreleri ve indirgenmiş vizkoziteleri seçilmiş Ultem/Sıvı Kristal sistemleri için 100/0, 80/20, 60/40, 40/60, 20/80 ve 0/100 oranlarında çalışıldı. İkili karışımların indirgenmiş viskozite ve Huggins parametreleri belirlendi. Karışımların indirgenmiş viskozite sonuçlarından Krigbaum ve Wall, Catsiff ve Hewett, Garcia ve arkadaşları ve araştırma grupları tarafından önerilen bazı karışabilirlik parametreleri elde edildi. Karışımların karışabilirlikleri Fourier Dönüşümlü Infrared-Azaltılmış Toplam Yansıma Spektroskopisi (FTIR-ATR) ve Difarensiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) metoduyla da incelendi
Özet (Çeviri)
In this study, the miscibility behaviour of the mixtures of Poly(Ether Imide)( ULTEM)/4-[4-(Octyloxy) benzoyloxy]benzoic acid (OBBA), Ultem/4-[4-(Decyloxy) benzoyloxy]benzoic acid (DEBBA), Ultem/4-[4-(Dodecyloxy)benzoyloxy]benzoic acid (DOBBA) and Ultem/4-[4-(Tetradecyloxy) benzoyloxy]benzoic acid (TBBA) were studied in dilute chloroform solution at 30 0C. An Ubbelohde-type home-made viscometer was used to determine the specific viscosities of the mixtures in a constant temperature bath. The viscometric parameters and intrinsic viscosities of this mixture systems were studied for selected Liquid Crystal/ Ultem mixtures in compositions such as 100/0, 80/20, 60/40, 40/60, 20/80 and 0/100. The intrinsic viscosities and Huggins' parameters of the binary mixtures were determined. Some miscibility parameters proposed by Krigbaum and Wall, Catsiff and Hewett, Garcia et al. and were obtained from experimental results of the intrinsic viscosities of the mixtures. The miscibility of mixtures was also studied by using Fourier Transform Infrared Spectroscopy-attenuated total reflectance (FTIR-ATR) and differential scanning calorimetry (DSC).