İş kazası maliyetlerine etki eden faktörler üzerine bir ampirik araştırma
An emprical research on the factors affected the accident costs
  1. Tez No: 442658
  2. Yazar: METİN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARDIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışma için yapılan bir literatür taraması iş sağlığı ve güvenliği (İSG) önleme maliyetlerinin başta iş kazası maliyetleri olmak üzere şirket düzeyindeki etkilerinin araştırıldığı ampirik çalışmaların eksikliğini ortaya koymuştur. İşte bu çalışma bu eksikliği giderme amacını taşımaktadır. Daha spesifik olarak bu çalışmada İSG önleme maliyetleri, çalışan memnuniyeti, İSG performansı ve iş kazası maliyetlerinde azalma arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bu amaçla Türkiye'de faaliyet gösteren ve Occupational Health and Safety Assessment Series (OHSAS) 18001 belgesine sahip 159 firmadan veri toplanmıştır. Toplanan veriler keşfedici faktör analizi ve yapısal eşitlik modeli yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular; İSG önleme maliyetlerinin iş kazası maliyetindeki azalma, çalışan memnuniyeti ve İSG performansı üzerinde, İSG performansının çalışan memnuniyeti ve iş kazası maliyetindeki azalma üzerinde ve çalışan memnuniyetinin iş kazası maliyetindeki azalma üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bulgular İSG harcamalarına yatırım yapma konusunda çekimser davranan yöneticileri harcama yapma konusunda cesaretlendirici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The literature review conducted within the scope of this study shows the inadequacy of empirical studies that deal with the effects of OHS prevention costs at company level. This study aims to fill this gap in the literature. More specifically, the study investigates the relationships, if any, between OHS prevention costs, OHSMS practices, employee satisfaction, OHS performance, and accident costs. To this end, data were collected from 159 companies with OHSMS 18001 certification that operate in Turkey. The collected data were analyzed through exploratory factor analysis and structural equation modeling. The findings indicate that OHS prevention costs have a significantly positive effect on reduced accident costs, safety performance and employee satisfaction; safety performance have a significantly positive effect on employee satisfaction and reduced accident costs; and employee satisfaction has a significantly positive effect on reduced accident costs. The research findings may encourage those managers or executives who are reluctant about investing in OHS costs to spend on these costs.