Güral Premier Tatil Köyü şantiyesinin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Gural Premier Holiday Village construction in terms of the occupational health and safety
  1. Tez No: 442669
  2. Yazar: VOLKAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL TUŞAT YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 382
Özet
Dünyada ve ülkemizde birçok sektörde iş kazaları nedeniyle çok sayıda işçi yaralanmakta ya da hayatını kaybetmekte ve iş yerlerindeki üretim durması nedeniyle maddi kayıplar oluşmaktadır. Bu sektörlerin başında inşaat sektörü gelmektedir. İnşaat sektörü gerek toplam yatırımlar ve ulusal gelir içindeki sayısal payı gerekse yatırılan işgücü olanaklarının boyutu itibarıyla ekonomimizin en canlı ve en önemli sektörlerinden biridir. Her yıl inşaat sektöründe çalışanların bir kısmı, iş kazaları sonucunda ölüm ya da daimi iş görmezlikle işini sürdürememektedir. Özellikle ülkemizde ölümle sonuçlanan kaza sayısının çokluğu ve her iş gününde 3-4 kişinin iş kazasının sonucu kaybedilmesi, bu alanda iş güvenliği çalışmasının yapılmasını zorunlu kılmaktadır. İş sağlığı ve iş güvenliği ülkemizdeki inşaat sektörü için son yıllarda önem kazanan bir konudur. Bunun en önemli nedeni ülkemizin Avrupa Birliği (AB)'ne giriş çabası ve inşaat sektörünün gün geçtikçe daha fazla sayıda uluslararası yükümlülüklere girerek yabancı firmalarla işbirliği yapmasıdır. Bu nedenle iş sağlığı ve iş güvenliği konusundaki ilgili standart ve yönetmeliklerimizi gelişmiş ülkeler seviyesine çıkartmamız zorunludur. Bu tez çalışmasında, Türkiye inşaat sektörünün özellikle otel gibi inşaat yapılarındaki iş sağlığı ve iş güvenliği açısından bulunduğu durum incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A great number of workers gets wounded or dies due to occupational accidents in many sectors all over the world and in our country and financial losses happens because of halting of production in business places. Firstly construction sector occupies the most important place in this field. Construction sector is the one of the most dynamic and important sectors of our economy in terms of either its numerical share within total investments and national income or volume of labor force opportunities created by it. Some of workers employed in construction sector cannot perform their duties due to death or incapacity as a result of occupational accidents occurring every year. It is compulsory to make an occupational safety study in this field since particularly many fatal accidents happen and 3-4 workers lost their jobs as a result of occupational accidents in each working day in our country. Worker's health and safety is an issue increasingly gaining importance for construction sector in our country in recent years. The most important reason is that our country exerts effort to join the European Union (EU) and that construction sector enters into more international obligations day by day and collaborates with foreign firms. Therefore we must raise our standards and improve our regulations related to worker's health and safety to level of developed countries. In this thesis situation of Turkey's construction sector will be reviewed from the view point of worker's health and safety in construction structures as especially hotel.