Korkuteli (Antalya)'deki alabalık işletmelerinin yapısal ve ekonomik analizi
Structural and economic analysis of trout farming in the Korkuteli (Antalya) province
- Tez No: 442674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Korkuteli ilçesindeki kafes ve havuzlarda alabalık üretimi yapan işletmelerin yapısal ve ekonomik analizi yapılmıştır. İşletmelerin yapısal ve ekonomik özelliklerine ait veriler 2015 yılında yapılan anketlerden elde edilmiştir. Kafes işletmelerinde işletme başına ortalama 3604 m3 kafes hacmi, kara işletmelerinde ise işletme başına ortalama 604 m3 havuz hacmi bulunmaktadır. Kafes işletmelerinde işletme başına ortalama 67 ton, kara işletmelerinde ise işletme başına ortalama 14 ton Gökkuşağı Alabalığı üretimi yapılmaktadır. Tüm işletmelerde üretilen ortalama 250 gr ağırlığındaki alabalıklar 8-10 TL/kg aralığında pazarlanmaktadır. Kafes işletmelerinde, aktif sermaye içerisinde en büyük payı balık sermayesi (%69,27), kara işletmelerinde ise bina-havuz sermayesi (%45,4) oluşturmuştur. Kara işletmelerinde gayri saf hâsıla içerisinde en büyük payı yavru balık satışı, kafes işletmelerinde ise sofralık (porsiyonluk) balık satışlarından oluştuğu belirlenmiştir. Yem masrafı, bütün işletmelerde işletme ve üretim masrafları içerisinde en yüksek paya sahiptir. Rantabilite oranları; ağ kafes işletmelerinde %11 ve karadaki işletmelerde ise %4,1 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A structural and economical analysis of enterprises farming trout in cage and ponds Korkuteli District was carried out. The data on structural and economical features of the enterprises were obtained from 2015 surveys. The mean cage volume per enterprise is 3604 m3, while the mean pond volume per land enterprise is 604 m3. Mean annual rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) production in cage enterprises is 67 tons, while in the land enterprises it is 14 tons. 250 gr trouts on average has a market value of 8-10 TL/kg in all enterprises. Largest share in total assets in cage enterprises belongs to fish capital (69.27%), while it is building-pond capital (45.4%) in land enterprises. The highest gross product share is determined to belong table fish sales in cage enterprises, while the fry sales has the highest share in land enterprises. Feed expenses has the highest share among operating and production costs. Rantability rates are determined as 11% in net cage enterprises and 4.1% in land enterprises.