Kazımkarabekir, Korkuteli ve Aksaray bölgelerindeki güneş enerji santrallerinin iklim koşullarına göre performans değerlendirmesi
Performance evaluation of solar power plants in Kazımkarabekir, korkuteli and aksaray regions according to climate conditions
  1. Tez No: 582503
  2. Yazar: ÖMER YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN ENER RÜŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakarından örnek olarak incelediğim çalışmamda, Türkiye'de farklı iklim koşullarında seçilen üç ayrı Güneş Enerjisi Santrali'nin (GES) bir yıllık performansları ele alınmıştır. Santrallerin bulunduğu bölgeler; Antalya-Korkuteli, Karaman-Kazımkarabekir ve Aksaray-Merkez'dir. Yüksek küresel güneş radyasyonu değerlerinden dolayı seçilen bu bölgeler Türkiye'de güneş enerjisi kullanımı için en uygun yerler olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte, Köpphen iklim sınıflandırmasında Csa (Sıcak-Yaz Akdeniz), BSk (Soğuk yarı kurak) ve Dsa (Akdeniz'den etkilenen sıcak yaz nemli kıtası) olarak adlandırılan bu seçilmiş bölgelerdeki iklim farklılıklarının güneş teknolojileri üzerindeki çevresel etkileri iyi bilinmemektedir. Bu çalışmada, Türkiye'deki güneş fotovoltaik (FV) gücü üzerindeki iklim etkileri ölçülmüş meteorolojik parametreler ile birlikte üç farklı GES güç üretim verileri kullanılarak değerlendirilmiştir. Performans oranı (PO), konumdan bağımsız ve genellikle bir kalite faktörü olarak PV tesisinin kalitesini ölçerek, seçilen Güneş Enerjisi Santrallerinin karşılaştırılmasında kullanılmıştır. Test edilen üç tesis aynı güce sahip olsalar bile, farklı çevresel koşullar altında üretilen enerjinin farklı olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, Güneş Enerjisi Santrallerinin Türkiye için ekonomik olarak uygulanabilir ve sürdürülebilir olduğu söylenebilir, ancak iklimin etkisi performansın kayda değer bir miktarını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
I viewed my work as an example of renewable energy kaynakar selected three different climate conditions in Turkey in Solar Energy Power Plant (SPP) is considered a one-year performances. Areas where power plants are located; Antalya-Korkuteli, Karaman-Kazımkarabekir and Aksaray-Center. These selected regions are one of the most suitable places in Turkey for the use of solar energy due to the high global solar radiation levels. However, these selected locations which names Csa ( Hot-summer Mediterranean), BSk (Cold semi-arid) and Dsa (Mediterranean-influenced hot-summer humid continental)climates types in Köpphen classification where the environmental effects on solar technologies are not well known. Here, the effect of climate impacts on solar photovoltaic (PV) power in Turkey using the real meteorological parameters together with three SPP power productions evaluated. The performance ratio (PR) which is a measure of the quality of a PV plant that is independent of location and is therefore often described as a quality factor has used to the comparison of these Solar Power Plants. Even if the three plants under test have the same rated power, it results that the produced energy, under the different environmental conditions, is different. The result shows that it can be said that the Solar Power Plant is economically feasible and sustainable for Turkey but the effect of climate affect a considerable amount of the performance.