Adana ve Antalya illeri portakal bahçelerinde planococcus citri (Rısso)'nin anagyrus pseudococci (Gırault) tarafından parazitlenme oranları
Determination of the infestation of orange orchards in Adana and Antalya provinces by planococcus citri and parasitism rates of the pest by anagyrus pseudococci
  1. Tez No: 592059
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Turunçgiller, ülkemizde en fazla Akdeniz, Ege ve kısmen de Doğu Karadeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir. Ülkemizde üretilen turunçgillerin yarıya yakınını portakal, yaklaşık üçte birini limon, yaklaşık beşte birini mandalina, geri kalanını greyfurt ve diğer türler oluşturmaktadır. Turunçgil üretiminde birçok zararlı ile karşılaşılmakta ve mücadele edilmektedir. Bu zararlılar içerisinde en önemlilerinden biri Turunçgil Unlu biti Planococcus citri Risso (Hemiptera: Pseudococcidae)'dir. Bu çalışmanın amacı Antalya ve Adana illerinde portakal bahçelerinde büyük ekonomik kayıplara neden olan zararlı unlu bitin bulaşma oranları, bu zararlının Anagyrus pseudococci Girault (Hymoneptera: Encyrtidae)tarafından parazitlenme oranları ile temiz meyve oranlarını belirlenmesi olmuştur. Bu amaçla Antalya ilinden 2 ve Adana ilinden 1 portakal bahçesi seçilmiştir ve 2015, 2016 yıllarında gözlemler yapılmıştır. Sonuç olarak bahçelerin bulaşıklık oranları ortalamaları 2015 ve 2016 yılı için sırasıyla Antalya ilindeki bahçelerde; %28.56, 16.25 ve %26.55, 18.47 ve Adana ilindeki bahçe için %11.57, 7.69 olmuştur. Parazitlenme oranları ortalamaları 2016 yılı bahçe sırasına göre %16.73, 11.03 ve 12.83 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Citrus fruits are mostly grown in Mediterranean, Aegean and partly Eastern Black Sea regions. About half of citrus fruits produced in our country are orange, about one-third of lemon, about one-fifth of mandarin, the rest are grapefruit and other species. Many pests are encountered in the production of citrus and are struggling. One of the most important of these pests is Citrus Mealybug Planococcus citri Risso (Hemiptera: Pseudococcidae). The aim of this study was to determine the rates of infestation of pests, which caused great economic losses in orange orchards in Antalya and Adana provinces, the parasitization rates and clean fruit ratios of this pest by Anagyrus pseudococci Girault (Hymoneptera: Encyrtidae) For this purpose, 2 oranges orchards from Antalya and 1 oranges orchards from Adana were selected and observations were made in 2015 and 2016. As a result, the average infestation rate of the orchards for 2015 and 2016 in the province of Antalya respectively; 28.56 16.25 and 26.55, 18.47%, and for the orchard in Adana province has been like %11.57, 7.69%. The average parasitization rates were 16.73, 11.03% and 12.83% according to the 2016 orchard order.